Merkez Bankası resmen açıkladı: Kredi kartı kullanan herkes 48 saat sonra bu parayı ödeyecek!

Türkiye’de yasalara göre kredi kartı, kredili mevduat hesabı ve nakit avans gibi bankacılık işlemlerinde uygulanacak faiz oranı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) açıkladığı politika faizine göre belirlenmekte.

Haziran ayında yüzde 8.5 seviyelerinde bulunan faizler nedeniyle kredi kartları için de 1.36 oranında bir akdi faiz uygulanırken, yeni göreve başlayan Merkez Bankası’nın parasal sıkılaşma politikaları uygulaması ve peş peşe faiz artırımlarına imza atması kredi kartı borcu olanlar için bir kabusa dönüşüyor.

48 SAAT SONRA AÇIKLANACAK, HERKES ÖDEMEK ZORUNDA KALACAK

1 Kasım tarihi itibarıyla kart işlemleri için 3.71 olarak uygulanan kredi kartı faizleri, KMH ve nakit avans işlemlerinde ise 4.47 seviyesine yükselmekteydi.

BSMV ve KKDF kesintileri de dahil edildiğinde kart ile alışveriş yapmak ve borç biriktirmek vatandaşlar için giderek sakıncalı bir hal alırken, Merkez Bankası’nın 23 Kasım 2023 tarihli PPK toplantısında açıklayacağı yeni karar, kart borcu olanlar için işleri daha da kötü bir noktaya taşıyacak.

Verilecek faiz kararı 1 Aralık tarihi itibarıyla geçerli olacağı gibi, ekstre döneminde ödenmeyen tüm borç tutarlarına uygulanmaya başlayacak.

Uluslararası finans kuruluşları ve ekonomi dünyası, son iki PPK’da 500 baz puanlık artış kararı alan Merkez Bankası’nın bu kez 250 baz puanlık faiz artırımına gideceği konusunda hemfikir.

YENİ ORAN 1 ARALIK İTİBARIYLA GEÇERLİ OLACAK

Beklentilerin gerçekleşmesi halinde politika faizleri yüzde 37.5 seviyesine yükselecek ve kredi kartı akdi faizleri ise 3,93 olarak belirlenecek.

Bankalar, aynı zamanda KMH ve nakit avans işlemleri için uyguladıkları faizi de 1 Aralık tarihinden geçerli olmak üzere 4,69’a yükseltmek durumunda kalacak.

Dünyanın dev finans kuruluşları, alınacak faiz kararının aynı şekilde Aralık ayında da uygulanacağına dikkat çekerken, herhangi bir sürpriz yaşanmaması halinde Türkiye, 2023 yılını yüzde 40 seviyelerindeki politika faizi ile tamamlamış olacak.

FAİZ ÖDEMEMENİN TEK BİR YOLU VAR

Kredi kartları, bankacılık terimleri ile müşterilere sunulan ‘1 aylık kredi’ şeklinde değerlendirilmekte. Bu nedenle yapılan harcama, taksitlendirilmemesi halinde gelecek ekstre döneminin son ödeme tarihi itibarıyla tamamlanmak zorunda.

Bu tarihte tüm borcu ödemeyen kullanıcılar, kart limitine göre belirlenen yüzde 40 ya da yüzde 20 oranındaki asgari ücreti ödeyerek, kalan borç miktarını gelecek aya devredebiliyor.

Halk arasında ‘takla attırma’ olarak bilinen bu yöntemin yüksek faiz oranları altında uygulanması ise, içinden çıkılmaz bir borç sarmalına girilmesine neden olabilir.

ASGARİ ÖDEME YAPMAK BORCU KAPATMAYA YETMEYECEK

Uzmanlara göre mevcut yüksek faiz oranları karşısında kredi kartı için faiz borcu ödememenin tek yolu, yapılan harcamayı takip eden ekstre döneminde tüm borcu ödemekten geçiyor.

Örneğin 15 bin lira limitli bir karttan, taksitlendirme yapmadan 4 bin lira harcayan bir vatandaş, arzu etmesi halinde gelecek ay yalnızca bin lira ödeme yaparak herhangi bir yaptırımla karşı karşıya kalmamakta.

Ancak 4 bin liralık borcun yalnızca bin liralık kısmının ödenmesi halinde geriye kalan 3 bin liralık borç, bir ay süre ile kredi kartı akdi faizi ile çarpılacak ve gelecek ayki ekstreye yansıtılacak.

Faiz oranlarının yüksek oluşu ise yalnızca asgari ödeme yaparak borcun kapatılma şansını sıfıra indirmekte. Ekonomistler, kredi kartı kullanıcılarına bir an önce limitlerini kapatma çağrısında bulunurken, yeniden borç sarmalına girmemenin yolu ise kart limitlerini düşürmekten geçiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx