Komplo Teorisyenleri İçin Yılın Beklenen Vakti: Şifreleriyle Ünlü The Economist 2024 Kapağı Yayınlandı

Genelde ‘Stratejist’ title kullanan ancak bu unvanın çok geniş bir alan içermesinden kaynaklı kısaca komplo teorisyeni denilebilecek ‘bilim’ insanlarının her yıl şevkle yorumladıkları The Economist dergisinin ‘The World Ahead’ sayısı yayımlandı. 

Bildiğiniz gibi bu yayınların kapağı büyük büyük ekranlarda, piksel piksel ayrıştırılarak inceleniyor. Bakalım, 2024 yılında ‘dünyayı dizayn eden güçler’ nasıl komplolar hazırlamışlar ve bunu görelim diye dergi kapağına basmışlar.

Yıl sonu yaklaşırken, her yıl olduğu gibi The Economist dergisinin gelecek yıla yönelik gündem maddelerinin görselleştirildiği kapak yayımlandı. Komplo teorilerini çok seven ve büyük resmi görme yeteneğine sahip kişilerin yorumlarını merakla beklerken müthiş bir hizmetle geldik: Bakalım kapakta neler var?

Dünyanın saygın ekonomi yayınlarından bir olan The Economist yeni yıla dair öngörülerin yer aldığı ‘The World Ahead’ sayısını hazırladı ve kapağını da yayınladı. 

Her yıl olduğu gibi, bu özel sayıdaki kapak mercek altına alındı. Bakalım görseller neler anlatıyor?

“Tik tak, tik tak, zaman daralıyor.” Kapakta 4 lider resmi görünüyor. Üsttekiler savaş halinde olan Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenskiy ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin olarak dikkat çekiyor.

Savaşan iki başkan birbirine bakarken, aralarında bir kum saati görülüyor. Putin’in resminin üzerinde ABD eski başkanı olan ve 2024 seçimlerinde de aday adaylığını açıklayan Donald Trump’ın silueti göze çarpıyor. 

Trump’ın Rusya-Ukrayna savaşına dair, ‘ABD’nin savaşa daha az müdahalede bulunması’ gerektiği açıklaması akıllara gelirken, ateşkes aracılığı söylemi de hatırlanıyor. Bu da Trump’ın yanındaki ‘beyaz güvercini’ açıklıyor. 

Trump’ın simetrisinde Zelenskiy’nin üzerinde yer alan at kuyruklu kadın silueti ise kim olduğuna dair gizemini koruyor. Düşük bir ihtimal, 2024 Başkanlık seçimlerinde Trump’ın rakibi olması olası olan mevcut Başkan Yardımcısı Kamala Harris olduğu düşünülüyor.

Kapağın merkezinde görülen seçim sandığı 2024 ABD Başkanlık seçimleri olarak algılanırken, savaş sürecinin ortasındaki kum saatiyle ilişkisi de sorgulamaya açık görülüyor.

Sandığın solunda yapay zeka ile ilişkili görseller dikkat çekerken, göz ve beyin bağlantılarını ‘1984 Big Brother’a bağlamak, stratejistler için zor olmaz. 

Sandığın sağında düşüş grafiği ve çevresindeki dolar, euro, sterlin ve yuan para birimlerinin sembolleri görülüyor. 2024 yılında beklenen resesyonla ilişkilendirebilecek bu görselinde yanında oldukça dolu bir yük gemisi dikkat çekiyor.

Kapağın alt kısmına bakınca ABD Başkanı Joe Biden’a benzeyen bir resimle ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in olduğu net olan iki resim dikkat çekiyor. ancak Putin ve Zelenskiy’nin tersine birbirlerine sırtlar dönük. Bu iki liderin ortasında da dünya küresi ikiye bölünerek resmedilmiş…

Xi Jinping tarafında, Çin’de son dönemde atılımların odağındaki elektrikli otomobil görülürken, sıcaklık ve ateş görseli de ilgi çekiyor. 

Biden’ın tarafına bakınca rüzgar enerjisiyle resmedilen yenilenebilir enerji ve fırtınayı simgeleyen görseller dikkat çekiyor.

Yukarıda ‘…’ ile açık bıraktığımız dünyaya madenler tarafından dönüp bakınca, iki başkanın alt kısmında farklı farklı görülen lityum, bakır, nikel gibi elementlerin de dünya haritasına bağlantılı çizildiği görülüyor. Dünyanın görünen yüzünde de kıtalar Asya, Avustralya ve Güney Amerika olarak temsil ediliyor.

Görselin iki bölümünde de üstte ayın evreleri, altta da tarafları temsil etmek amaçlı kullanılan kırmızı-mavi renklerde aynı şekilde kullanılıyor.

Kapağın sağ üst kısmında ise başlıklar da şu şekilde görülüyor:

  • Olağanüstü seçim Demokrasi mercek altında

  • Gazze’nin ötesinde Ortadoğu’da kargaşa

  • Çok kutuplu bozukluk İlan edilmemiş soğuk savaş

  • Avrupa ayağa kalkıyor Trump’a karşı dayanıklı Ukrayna

  • Yeşil devler Enerjinin yeni jeopolitiği

  • ChatGPT iş başında Yapay zeka gerçek oluyor

Siz neler görüyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx