Cumhurbaşkanı Erdoğan: Türkiye yatırımcıların güvenli limanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk-Amerikan İş Konseyi yemeğinde önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan satır başları şu şekilde:

“Türkiye yatırımcılara güvenli liman olmayı sürdürüyor”

“Türkiye, siyasi istiktar, genç nüfusu, modern lojistik altyapısıyla uluslararası yatırımcılara güvenli liman olmayı sürdürüyor. Geçen ay Suudi Arabistan, Katar ve BAE’ye yaptığımız ziyaretler kapsamında anlaşmalar imzladık.”

“ABD ile ticaret hedefimiz 100 milyar doları yakalamak”

“ABD ile ilişkilerimizi siyasi düzlemde ilerletirken ekonomik anlamda da güçlendirmeliyiz. ABD ile ticaret hedefimiz 100 milyar doları yakalamak. Bunun için karşılıklı olarak gayretlerimizi artırmamız gerekiyor. ABD ile NATO çerçevesindeki ortaklığımızı güçlendirerek sürdürmeyi arzu ediyoruz.”

“ABD ile ikili ticaret hacmimiz 32 milyar doları aştı”

“ABD geçen yıl en fazla ihracat yaptığımız 2’nci, en fazla ithalat yaptığımız 5’inci ülke oldu. 2022 sonunda ikili ticaret hacmimiz 32 milyar doları geçti. Seçimler sonrasında ülkemizin ekonomik istikrarına olan güvenin pekiştiğini memnuniyetle müşahede ediyoruz.”

“Enflasyonu artıran yapısal unsurları ortadan kaldırmayı hedefliyoruz”

“Ekonomik büyümeden taviz yok. OVP ile öncelikli reform adımlarını belirledik. Enflasyonu artıran yapısal unsurların ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Döviz kurumuzun dengeye kavuştuğunu görüyoruz. OVP ile temel odağımız yatırımı, istihdamı, üretimi ve ihracatı önceleyen politikalarımız sayesinde sürdürülebilir bir büyüme ikliminin tesisidir. ABD ile savunma sanayii alanındaki işbirliğimizin geliştirilmesinin önüne çıkarılan engellerin bir an evvel ortadan kaldırılmasını bekliyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx