8 parti aynı meydanda: Düşman olmamızı gerektirecek hiçbir şey yok

Ogün Akkaya

ANKARA – Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimine sayılı günler kaldı. Seçim propagandalarının son hız devam ettiği, stantların peşi sıra kurulduğu Ankara’nın merkezi Kızılay’da partilerin seçim çalışmalarını takip ettik ve partililerle konuştuk.

Halayların çekildiği, seçim şarkılarının hoparlörlerden son ses duyulduğu Kızılay’da ittifaklar gibi seçim standının kurulacağı alanlar da ayrılmış durumda. Caddenin bir tarafında AK Parti, MHP ve Yeniden Refah Partisi stant kurarken, bazı günlerde ise HÜDA-PAR’ın standı kendisine yer buluyor.

Caddenin diğer tarafında ise CHP ve İYİ Parti başta olmak üzere Zafer Partisi, Milli Yol Partisi, Memleket Partisi ve Zafer Partisi gibi partilerin stantları yer alıyor.

.

‘BU DEFA SİZE OY VERECEĞİZ’ DİYEN ÇOK FAZLA KİŞİ VAR’

CHP Ankara Kadın Kolları’nda görev alan Fatma Bozkurt, Kızılay’daki seçim atmosferini “Her şey çok güzel gidiyor” diyerek anlattı. CHP olarak açtıkları stantta broşür dağıttıklarını ve seçmenlerle sohbet ettiklerini söyleyen Bozkurt, “Hedefimiz ortak. Ayrıştıracak bir söyleme gerek yok. Halaylarla coşkulu bir seçim havası yaşıyoruz” dedi. Seçim çalışmaları kapsamında herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmadıklarını anlatan Bozkurt şunları kaydetti:

“İlgi yoğun, coşkulu ve heyecanlı bir hava var. İnsanlar değişimden yanalar. Güzel şeyler olmasını istiyorlar. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu’na oy vereceklerini söylüyorlar. ‘Bu defa size oy vereceğiz’ diyen çok fazla kişi var. Başörtülü kadınların yoğun ilgisini görüyoruz. Birlikte sarılıyoruz. Kardeşlik havasını hissediyoruz. Tepki veren insanlarla karşılaşmadık. Başka partiye oy vereceklerini söyleyen insanlar oluyor ama saygıyla karşılıyoruz. Diğer stantlardaki arkadaşlarımızla konuşup, fikir alışverişinde bulunuyoruz.”

Fatma Bozkurt

‘TEVECCÜH DEVAM EDERSE HER ŞEY ÇOK GÜZEL OLACAK’

CHP’nin hemen yanında stant açan İYİ Parti’de de kalabalık göze çarpıyor. İYİ Parti Çankaya İlçe Başkan Yardımcısı Murat Şimşek, seçim çalışmalarının seçmende karşılık bulduğunu, geri dönüşlerin mutluluk verici olduğunu söyledi. ’Bir oy Kemal’e, bir oy Meral’e’ sloganlarının olumlu karşılandığını söyleyen Şimşek şöyle konuştu:

“Kemal Kılıçdaroğlu’nu cumhurbaşkanı yapacağız. Genel başkanımızı da başbakan yapacağız. Geri dönüş çok güzel ama tabi ki sandık belirleyici olacak. İnsanlar son anda karar değiştirebilirler ama teveccüh devam ederse her şey çok güzel olacak. Bu bir demokratik yarış. Kimse kimseye karışmıyor. Düşman olmamızı gerektirecek hiçbir şey yok. Bütün partilerle selamlaşıyoruz, sohbetler ediyoruz.”

Murat Şimşek

‘İNSANLAR ‘BÖYLE BİR PARTİ Mİ VARDI?’ DİYOR

Aynı sırada stant açan Milli Yol Partisi’nde ise milletvekili adayı olarak seçim yarışına giren Ankara 3’üncü bölge milletvekili adayı Belma Özata bizi karşıladı. Özata, yürüttükleri seçim çalışmalarını “Yeni kurulan bir parti olduğumuz için varlığımız bilinmese de çok büyük bir destekle karşı karşıyayız” sözleriyle anlattı. Genç seçmenlerinin Milli Yol Partisi’ne destek verdiğini söyleyen Özata şunları kaydetti:

“Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici davamıza sahip çıkmadığı için onlardan ayrıldık. Milli Yol Partisi olarak davamıza sahip çıkıyoruz. Yaşlılar da partimize sıcak bakıyor. İnsanlar ‘Böyle bir parti mi vardı? Biz bunu bilmiyorduk’ diyorlar. Ama öğrenince de olumlu bakıyorlar. Cumhurbaşkanı adayımız olduğunu düşünenler oylar bölünmesin diye sitem ediyor ama kimi destekleyeceklerine karışmıyoruz. Sadece vekillik seçimlerinde oylarını istediğimizi söylüyoruz. Demokrasinin de gerektirdiği gibi buradaki bütün partiler hoşgörülü.”

Belma Özata

‘İNSANLAR AKIN AKIN BİZE GELİYORLAR’

Milli Yol Partisi’nin hemen yanına kurulan Zafer Partisi’nin standında ise partinin Ankara 1’inci bölge milletvekili adayı Esmaül Hüsna Aslan bizi karşıladı. Seçim çalışmalarını takip eden ve partililerle birlikte broşür dağıtan Aslan, Cumhurbaşkanı adayları Sinan Oğan’a ve Zafer Partisi’ne olan ilginin gün geçtikçe arttığını söyledi. Özellikle genç seçmenlerin yoğun ilgisiyle karşılaştıklarını anlatan Aslan şunları kaydetti:

“Ortam çok güzel. Bize olan ilgi gün geçtikçe artıyor. Bizi buradaki partilerden farklı kılan özelliklerimizi anlattıkça insanlar akın akın bize geliyorlar. Eminim birkaç günlük süreçte oy oranlarımız daha da arttı. Çok sürpriz sonuçlu bir seçim bizi bekliyor. Gençler, iktidar ve muhalefet partilerinin ne yaptıklarını gördüklerini ve artık değişim istediklerini söylüyor. Bizden gelip broşür alıyorlar. Gelen vatandaşlarımızla sohbetler ediyoruz. Bize karşı desteğin çok büyük olacağını düşünüyoruz.”

Esmaül Hüsna Aslan

‘TEPKİ ALDIĞIMIZ KADAR TEVECCÜH DE BÜYÜK’

Emirhan Çalık ise seçime aylar kala Cumhur İttifakı’na katılma kararı alan Yeniden Refah Partisi’nin standında çalışmalar yürütüyor. Çalık sosyal medyanın etkisiyle “kadın düşmanı” olarak gösterildiklerini ancak bunun bir “çarpıtma” olduğunu söyledi. “Tepki aldığımız kadar teveccüh de büyük” diyen Çalık şöyle konuştu:

“Bizi Cumhur İttifakı’na katıldığımız için tebrik ediyorlar. Milli bir duruş sergilediğimizi, oyları bölmediğimizi söylüyorlar. ’Bir oy Erdoğan’a, bir oy Erbakan’a’ diyorlar. Bu sayede Meclis’e güçlü bir şekilde gireceğiz. Diğer partilerle saygılı bir şekilde çalışıyoruz.”

Emirhan Çalık

‘BİZE KÜFÜR EDİP OYLARI BÖLDÜĞÜMÜZÜ SÖYLÜYORLAR’

Memleket Partisi’ndeki çalışmalarını ve tepkileri ise isminin yayınlanmasını istemeyen bir partiliyle konuştuk. Parti gönüllüsü muhalefeti, “AK Parti gitsin ama muhalefet de onlardan farksız oldu artık” diyerek eleştirdi. Memleket Partisi’nin Meclis’e girmesinin önemli olduğunu söyleyen partili stant çalışmaları esnasında gerginliklerin de yaşandığını şu sözlerle anlattı:

“Gelip gençlere laf söyleyip, küfreden, oyları böldüğümüzü söyleyenler oluyor. Diğer taraftan ise ‘İyi ki Muharrem İnce cumhurbaşkanı adayı oldu’ diyenler var. CHP listelerinden seçime giren diğer partilerin adaylarını eleştiriyorlar. Bize oy vereceklerini, Muharrem İnce’nin seçimi ikinci tura bırakacağını söylüyorlar. Sorunlar yaşandığında gençlere sakin olmaları gerektiğini söylüyoruz. Polisler bu noktada yardımcı oluyorlar.”

.

AK PARTİ VE MHP STANTLARI SUSKUN

Kızılay’da Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı için çalışan Cumhur İttifakı bileşenleri AK Parti ve MHP’nin de seçim stantları var. Ancak seçim çalışmalarıyla ilgili bilgi almak istediğimiz her iki partinin temsilcileri de konuşmak istemediklerini ifade ederek talebimizi yanıtsız bıraktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir