Yatakta İki Tıp Ağrı Yaşamak Yüksek Yüksek Kolesterol Düzeylerine İşaret Edebilir

Kolesterol insanların kanında bulunan ve başta karaciğerde olmak üzere bütün hücreler tarafından doğal olarak üretilen, mumsu yapıya sahip bir lipid yani yağ cinsidir. Yüksek kolesterol, kanın bedeninizdeki hareketini kısıtlamaya başlayana kadar çoklukla fark edilmez. Kolesterol bedelleri kanda yüksek düzeylerde bulunduğu vakit hem damarlarda sertleşmeye yol açabilir hem de kan damarlarında yağ birikintilerinin gelişmesine neden olabilir. Bu birikintilere kolesterol plakları ismi da verilir. Vakit içinde büyüyen bu birikintiler, damarlardan kâfi ölçüde kan akmasını zorlaştırır ve çeşitli sıhhat sıkıntılarına neden olur. Uzmanlar kolesterol uzuvlarınıza kan akışını engellemeye başladığında, “yatakta” iki cins ağrı yaşayabilirsiniz diye uyarıyor.YATAKTA İKİ ÇEŞİT AĞRI YAŞAMAK YÜKSEK YÜKSEK KOLESTEROL DÜZEYLERİNE İŞARET EDEBİLİR

Yüksek kolesterol, kanınızda çok fazla kolesterol (karaciğerde üretilen mumsu bir madde) olduğu manasına gelir. Kolesterol, hücre zarlarının oluşturulmasına yardımcı olmak üzere birçok değerli fonksiyonu yerine getirir. Bununla birlikte, daima olarak yüksek düzeyler, bedeninizdeki kan akışını kısıtlayabilir.

Periferik arter hastalığı (PAD) olarak bilinen bu süreç, ekseriyetle yüksek kolesterolün birinci semptomlarına yol açar. PAD, başınızda, organlarınızda ve uzuvlarınızda plak biriktiğinde meydana gelir ve kanın bu beden kısımlarına, bilhassa de bacaklarınıza gitmesini zorlaştırır.

Uzmanlar, “dinlenirken yahut yataktayken” ayaklarınızdaki ve ayak parmaklarınızdaki yanma yahut ağrıyan ağrının bu sürece işaret edebileceği konusunda uyarıyor.

Diğer işaretler şunları içerir:

  • Bir bacak başkasından daha havalı hissediyor
  • Erektil disfonksiyon, bilhassa diyabetiniz varsa
  • Kötü ayak tırnağı büyümesi
  • Bacaklarınızda yahut ayaklarınızda kızarıklık yahut mavimsi renk
  • İyileşmeyen ayak ve ayak yaraları
  • Bacaklarınızda yahut ayaklarınızda hekiminizin bakacağı çok az yahut hiç nabız olmaması

RİSKİNİZİ NASIL AZALTABİLİRSİNİZ?

PAH ve öbür kolesterol ile ilgili komplikasyon riskinizi azaltmak için kolesterol düzeyinizi denetim altında tutmanız zaruridir. Kalp ve beden için sağlıklı hayat usulünü benimsemek kolesterol düzeyini düşürür. Yüksek kolesterol düzeyleri, kolay ömür şekli değişiklikleri yaparak ve statinler olarak bilinen ilaçları alarak azaltılabilir. Fakat birinci adım, yüksek kolesterol düzeyleri için test yaptırmaktır. Yüksek kolesterol ekseriyetle semptomlara neden olmadığından, yalnızca kan testinden olup olmadığını öğrenebilirsiniz.