Valiler, atandıkları vilayetlerin AKP’li yöneticileriyle birlikte bakanlıklar ortasında mekik dokudu

Cumhuriyet.com.tr’nin edindiği bilgilere nazaran; Valiler, atandıkları vilayetlerin AKP vilayet örgütü yöneticileriyle birlikte çeşitli bakanlıkları ve bakanları ziyaret etti. Valilerin ziyaretlerine muhalefet partilerinden kimse davet edilmedi.

Parti devletinin fotoğrafı olarak yorumlanan ziyaretlerden öne çıkanlar şu formda:

UŞAK: 31 Mayıs’ta Uşak Valisi Turan Ergün, AKP’li Uşak Milletvekilleri; Mehmet Altay, İsmail Güneş, AKP’li Uşak Belediye Lideri Mehmet Çakın ve AKP Uşak Vilayet Lideri Fahrettin Tuğrul ile birlikte İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu ve Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’u ziyaret etti.

(31 Mayıs’ta Uşak Valisi Turan Ergün, AKP Uşak Milletvekileri; Mehmet Altay, İsmail Güneş ve AKP Vilayet Lideri Fahrettin Tuğrul’un da ortalarında bulunduğu heyetle birlikte Bakan Soylu’yu ziyaret etti.)

(31 Mayıs’ta Uşak Valisi Turan Ergün, AKP Uşak Milletvekileri; Mehmet Altay, İsmail Güneş ve AKP Vilayet Lideri Fahrettin Tuğrul’un da ortalarında bulunduğu heyetle birlikte Bakan Kurum’u ziyaret etti.)

ŞANLIURFA: 27 Haziran’da Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, AKP Şanlıurfa Vilayet Lideri Abdurrahman Kırıkçı ile Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer’i ziyaret etti. 5 Temmuz’da ise Vali Ayhan, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’u ziyaret etti. Ziyarete AKP Şanlıurfa milletvekilleri; Zemzem Gülender Açanal, Mehmet Kasım Gülpınar, İbrahim Halil Yıldız, AKP Şanlıurfa Vilayet Lideri Abdurrahman Kırıkçı’nın yanı sıra Şanlıurfa’da bulunan kurum ve kuruluşların temsilcileri de katıldı.

(27 Haziran’da Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, AKP Vilayet Lideri Abdurrahman Kırıkçı ile birlikte Bakan Mahmut Özer’i ziyaret etti.)

(5 Temmuz’da Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, AKP Şanlıurfa Milletvekileri; Zemzem Gülender Açanal, Mehmet Kasım Gülpınar, İbrahim Halil Yıldız ve AKP Vilayet Lideri Abdurrahman Kırıkçı’nın da ortalarında bulunduğu heyetle birlikte Bakan Ersoy’u ziyaret etti.)

NİĞDE: 26 Temmuz’da Niğde Valisi Mustafa Koç, AKP Niğde Milletvekili Selim Gültekin, AKP’li Belediye Lideri Emrah Özdemir, Niğde Vilayet Genel Meclisi Lideri Nusret Teksin ve AKP Niğde Vilayet Lideri Ömer Kılıç ile birlikte İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu, Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci’yi, Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakan Yardımcısı Ertuğrul Soysal’ı ziyaret etti.

(26 Temmuz’da Niğde Valisi Mustafa Koç, AKP Niğde Milletvekili Selim Gültekin ve AKP Vilayet Lideri Ömer Kılıç’ın da ortalarında bulunduğu heyetle birlikte Bakan Soylu’yu ziyaret etti.)

(26 Temmuz’da Niğde Valisi Mustafa Koç, AKP Niğde Milletvekili Selim Gültekin ve AKP Vilayet Lideri Ömer Kılıç’ın da ortalarında bulunduğu heyetle birlikte Bakan Kirişci’yi ziyaret etti.)

(26 Temmuz’da Niğde Valisi Mustafa Koç, AKP Niğde Milletvekili Selim Gültekin ve AKP Vilayet Lideri Ömer Kılıç’ın da ortalarında bulunduğu heyetle birlikte Bakan Yardımcısı Soysal’ı ziyaret etti.)

KIRIKKALE: 2 Ağustos’ta Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, AKP Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, AKP’li Kırıkkale Belediye Lideri Mehmet Saygılı ve AKP Kırıkkale Vilayet Lideri Mustafa Kaplan ile birlikte Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nu ziyaret etti.

(2 Ağustos’ta Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, AKP Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can ve AKP Vilayet Lideri Mustafa Kaplan’ın da ortalarında bulunduğu heyetle birlikte Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nu ziyaret etti.)

KARABÜK: 3 Ağustos’ta Karabük Valisi Fuat Gürel, Karabük Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürü Hasan Öztürk, AKP Karabük milletvekilleri; Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş, AKP’li Karabük Belediye Lideri Rafet Vergili, AKP Karabük Vilayet Lideri İsmail Altınöz, AKP Karabük vilayet lider yardımcıları Ferhat Salt ve Begüm Cefakar Karakaya ile birlikte Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’u ziyaret etti. 

(3 Ağustos’ta Karabük Valisi Fuat Gürel, AKP Karabük Milletvekilleri; Cumhur Ünal ve Niyazi Güneş ve AKP Vilayet Lideri İsmail Altınöz’ün de ortalarında bulunduğu heyetle birlikte Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’u ziyaret etti. )

“KABUL EDİLEMEYECEK BİR DURUMDUR”

CHP Mahallî İdarelerden Sorumlu Genel Lider Yardımcısı Seyit Torun ve HKP Genel Sekreter Yardımcısı Av. Tacettin Çolak, kelam konusu ziyaretleri Cumhuriyet.com.tr’ye kıymetlendirdi.

“Siyasi iktidar son 20 yılda, ülkemizde derin yaralar açmıştır” diyen Torun şu sözleri kullandı:

“İktidarın makûs idaresi nedeniyle iktisattan dış siyasete, tarımdan eğitime kadar neredeyse her kritik alan bir sıkıntılar yumağı haline gelmiştir. Lakin iktidarın yarattığı çok değerli bir sorun da devletin yapısını, devletin ciddiyetini tahrip etmesidir. Yani devletin temsilcisi olan valilerin, yalnızca bir siyasi partinin vilayet liderleri ve vilayet lider yardımcılarıyla bir ortaya gelmesi, toplantılar yapması, kararlar alması demokrasilerde kabul edilemeyecek bir durumdur.” 

“DEVLETTE PARTİZANLIK KABUL EDİLEMEZ”

CHP’li belediye liderlerinin valiler, kaymakamlar tarafından düzenlenen toplantılara davet edilmediğini belirten Torun, “AKP’li vilayet, ilçe liderlerinin, belediye liderlerinin her toplantıda bulunduğunu görüyoruz. Devlette partizanlık kabul edilemez. Bu tavır ayrıştırıcı ötekileştirici bir tavırdır. Yapılan bu problemli işler, devleti partileştirme çabasıdır” dedi.

Torun açıklamasının devamında, “Başarılı olamayacaklar. İktidara geldiğimizde bu anlayışı da kısa müddette değiştireceğiz. Ülkemizin tamamını kucaklayan, hiçbir vatandaşımızı ve onun siyasi tercihlerini ötekileştirmeyen bir yapıyı daima birlikte kuracağız” diye konuştu. 

“ÜLKEMİZ PARTİ DEVLETİNE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ”

HKP Genel Sekreter Yardımcısı Tacettin Çolak, “Valiler, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi tarafından, atansa da bulunduğu vilayette iktidar partisini değil devleti temsil eden kamu görevlileridir” dedi. 

Çolak açıklamasının devamında şöyle konuştu:

“Valiler birebir vakitte vilayette tüm bakanlıklar ismine misyon yürütürler. Münasebetiyle valilerin bakanlarla görüşmek için iktidar partisinin milletvekillerine, vilayet liderlerine aracılık yaptırmaları, ülkemizin parti devletine dönüştürüldüğünün çok makus bir örneğidir.

AKP, maalesef bütün kurumlarda liyakati ortadan kaldırdı. Liyakatsiz beşerler biat eder, maddeden hukuktan çok kendisini oraya getirenin buyruklarını dinler. Bu, ülkenin getirildiği içler acısı duruma yeni bir örnektir.”