Uzun Hayatın Sırrı Çözüldü! Günde Birkaç Tane Kesinlikle Yiyin: Ömrünüze Ömür Katacak

İnsan bedeni yaşlandıkça muhakkak hastalıklar baş göstermeye başlar. Bu hastalıklar çoklukla kronik hastalıklar, kolesterol, tansiyon üzere hastalıklar oluyor. Bunun için ihtimamlı ve sağlıklı beslenmek kural. Bizde sizler için ömrünüze ömür katacak, yaşlanmanızı durduracak besinleri araştırdık. İşte yedikçe gençleşeceğiz o besinler…

GENÇLEŞMENİN BÂTIN SIRRINI KEŞFETTİLER

Sağlıklı hayat ile daha uzun bir hayat sürdürebiliriz. Bunun için bedenimizi uygun tanımamız gerekir. Böylelikle hangi besinin bizde ne üzere tesirler oluşturacağını güzel biliriz. Bilhassa iç organların değeri büyük. Uzmanlarda yaptıkları son araştırmada insan bedenini gençleştiren besinleri sıraladı. Yapılan araştırmada üzümlerin üzümlerin yüksek yağlı bir diyetin tesirlerine karşı koyup koyamayacağını belirlemeye çalışıldı.

KARACİĞER YAĞLANMASINI AZALTIYOR

Bu çalışma, belirli oranlarda üzüm tüketilmesinin , karaciğer yağlanmasında azalma ve daha uzun ömür müddeti sağladığını gösterdi. Lakin bu işin püf noktası yanlışsız oranda üzüm tüketilmesidir.

DOĞAL MEVTİ GEÇİKTİRİYOR

Yapılan araştırmada laboratuvar farelerine küçük bir meyve kabına muadil günlük bir toz üzüm desteği verildi. Çıkan sonuçlarda laboratuvar farelerinin daha az yağlı karaciğere sahip olduğunu ve akranlarından daha uzun yaşadığı görüldü. Çıkan sonuçla yüksek yağlı bir diyete üzüm eklemek de antioksidan gen seviyelerini artırdı ve doğal mevti geciktirdiği öğrenildi.

ÖMRÜ UZATIYOR YAŞLANMAYI GECİKTİRİYOR

Uzmanlar fareler üzerinde görülen tesirin, insan ömrünü dört ve beş yıl artış ortaya çıkarabileceğini belirtti. Farelerin ömür süresindeki artış net olarak insan bedeninde kanıtlandığı netleşmesede uzun ömürlülük üzerinde bir tesiri olabileceği belirtiliyor.

ÜZÜMÜN YARARLARI NELERDİR?

YORGUNLUĞU ENGELLER

Karbonhidratları güce çevirmek için gereken bir B vitamini olan riboflavinde üzümde yüksek oranda bulunur. Üzüm hem sağlıklı bir karbonhidrat kaynağı hem de riboflavin açısından yüksektir. 1 bardak üzüm yemek karbonhidrat ve besleyici güç artışı sağlar.

KEMİK YAPISINI GÜÇLENDİRİR

Üzüm, hepsi kemiklerin oluşumunda ve kuvvetinde değerli olan bakır, demir ve manganez üzere mükemmel bir mikro besin kaynağıdır. Nizamlı olarak diyetinize üzüm eklemek, osteoporoz üzere yaşa bağlı şartların başlamasını önleyebilir. Manganez bedende protein metabolizmasına, kollajen oluşumuna ve hudut sisteminin çalışmasına yardımcı olan son derece değerli bir elementtir.

MİGREN AĞRISINA GÜZEL GELİR

Üzüm suyu, migreni tedavi etmek için değerli bir ilaçtır. Sabahları, ek su karıştırılmadan içilmelidir. İronik olarak, kırmızı şarap içmek ekseriyetle migren nedeni olarak kabul edilir, fakat üzüm suyu ve üzüm çekirdeği ekstresi probleme bir tahlil olarak kabul edilir. Kimyasal dengesizlikler, uykusuzluk, havadaki değişiklikler yahut diyet yetersizlikleri üzere birçok migren nedeni vardır. Genel olarak alkol migrenlere neden olur, lakin üzümlerde birebir hastalığa neden olabilecek ve güzelleştirebilecek çok fazla antioksidan vardır.