Türkiye savı konuşulmuştu… İngiltere başbakan adayı Liz Truss, göçmen planını savundu

İngiltere’de başbakanlık koltuğu için yarışacak iki adaydan biri olan Dışişleri Bakanı Liz Truss, yasadışı göçmenleri Ruanda’nın yanı sıra Türkiye’ye de göndermek istediği tarafındaki haberler nedeniyle Türkiye’de yansılara yol açmıştı. Truss, planla ilgili birinci defa net açıklamalar yaptı.

İngiltere’de Başbakan Boris Johnson’un istifasının akabinde koltuk yarışında öne çıkan iki isimden biri olan Dışişleri Bakanı Liz Truss’ın yasadışı göçmenleri Türkiye’ye de göndermek istediği haberlerinin yansımaları sürüyor.

Truss’ın başbakan olması halinde yasadışı göçmenleri Ruanda’nın yanı sıra Türkiye’ye de gönderme planı yaptığı sav edilmiş, bu haber gündeme bomba üzere düşmüştü. The Times gazetesi, İspanya seçeneğinden vazgeçildiğini lakin Türkiye’nin göçmenlerin gönderileceği muhtemel ülkeler ortasında yer aldığını yazarken Truss’a yakın bir kaynak da İngiliz bakanın bu mevzuda Türkiye’yle müzakereye sıcak baktığını aktarmıştı.

İngiltere’nin ülkeye yasa dışı yollarla giren sistemsiz göçmenleri Ruanda’ya gönderme planı ülkede büyük reaksiyonlara yol açarken hükümet, sığınma talebi müracaatları sürece alınırken göçmenlerin Ruanda’ya gönderilmesinin insan kaçakçılığını ve Manş Denizi üzerinden yasa dışı göçmen akışını önleyeceğini savunuyor.

‘FARKLI ÜLKELER ARAMAKTA KARARLIYIM’

Başbakanlık yarışında sona kalan iki adaydan biri olan Truss, yasadışı göçmenleri Ruanda dışında öbür ülkelere de göndermek istediğini doğruladı. Mail on Sunday gazetesine konuşan Truss, Türkiye’nin ismini anmadan “Ruanda siyaseti yanlışsız bir siyaset. Bunun tam olarak uygulanması ve benzeri iştirakler için çalışabileceğimiz farklı ülkelerin aranması konusunda kararlıyım” dedi. Truss, daha evvel göçmenleri İngiltere’den Ruanda’a götürecek uçağın kalkışını engelleyen Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne boyun eğmeyeceğini ve huduttaki işçi sayısını artıracağını da söz etti.

Öte yandan İngiltere başbakanlığı koltuğunun öteki adayı olan eski Maliye Bakanı Rishi Sunak da Ruanda planının işlemesi için elinden geleni yapma kelamı verdi. Daha evvel Sunak’ın, Liz Truss’ın göçmenleri farklı ülkelere gönderme planına karşı olduğu haberleri basına yansımıştı.

Bu ortada Ruanda planıyla ilgili tartışmalar da sürüyor. İngiliz basınına nazaran hükümet Ruanda’ya halihazırda 120 milyon sterlin ödedi ve mahkemeler planı reddederse İngiltere bu parayı kaybedecek. Ruanda, geçen hafta yaptığı açıklamada ülkeye yalnızca 200 göçmen kabul edebileceğini açıklamıştı.