Türkiye, İsveç ve Finlandiya’ya resti çekti: Somut adım atılmazsa süreç ilerleyemez

Türkiye heyetinin, İsveç ve Finlandiya heyetleri ile NATO’ya üyelik müracaatlarına ait istişarelerde bulunmak üzere gerçekleştirdiği toplantı sona erdi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın görüşmeye ait açıklama yaptı

Sözcü Kalın’ın açıklamaları şu biçimde;

NATO bir güvenlik ittifakıdır. Öbür bir odağı olan örgüt değildir. Temelinde güvenliğin olduğu bir ittifaktır.

Bu ittifağın en kıymetli konusu mütteffiklerin güvenliğinin eşit bir halde karşılanmasıdır. İsveç ve Finlandiya’nın NATO müracaatları ülke konsepti tarihinde kıymetli bir periyoda tekabül ediyor. İsveç yıllarca tarafsızlığı tercih etmiştir.

Türkiye 70 yıldır bu ittifakın içerisinde. İttifaka çok önemli katkılar sundu. 70 yıl mühlet boyunca dünyanın değişik bölgelerde misyon üstlenerek üzerine düşeni yerine getirmiştir. 

Türkiye İsveç’ten ve Finlandiya’dan terör örgütleri üyelerinin iadeleri konusunda yaptığımız taleplere yanıt alamadık. Bunlarla ilgili evrakları taraflara ilettik. 

Teröre karşı bizim kararlılıkla uğraş etmemiz NATO’nun en kıymetli unsurlarını temsil etmektedir. YPG/PKK ve türevlerininin birtakım NATO ülkelerinde, şu an gündemimizdeki İsveç ve Finlandiya gündemimizdir. Bu örgütlerin ortasında yapılan ayrımın bizim açımızdan farkı olmadığını açıkça tabir ettik.

* PYG ve YPG’nin PKK’nın Suriye kolu olduğu açıkça söz edilmektedir. Birebir formda FETÖ’nün bir terör örgütü olduğunu, 251 insanımızın şehadetine sebep olan bir örgüt olduğunun da altını çizdik. Beklentilerimiz oradaki örgütsel, finansal, propagandaya dönük somut adım atılması bahislerine odaklandı. İlgili kurumlarımızın hazırladıkları dokümanları muhataplarımızla paylaştık.

TÜRKİYE’NİN İADE TALEPLERİ

* Bugüne kadar İsveç’ten 28, Finlandiya’dan 12 iade talebimiz oldu. Ancak maalesef bugüne kadar bunların hiçbirisine olumlu bir yanıt almadık. Bu tasalarımızı de muhataplarımızla paylaştık. Türkiye’ye uygulanan savunma endüstriye yönelik yaptırımların da kaldırılması gerektiğini tabir ettik. Batılı ülkelerin istihbarat raporlarında dahi YPG/PYG’nin terör örgütü olduğu açıkça yazmaktadır.

* YPG/PYD’yi aklamak için bu raporların hasır altı edilmesinin bizim için kabul edilemez olduğunu belirttik. Türkiye’nin dertleri somut adımlarla, muhakkak bir takvim çerçevesinde karşılanmaması durumunda sürecin olumlu bir biçimde ilerleyemeyeceğini açıkça tabir ettik.

FETÖ, PKK/PYD üzere terör örgütlerinin Türkiye için her an tehdit oluşturduğunu bununla ilgili son istihbaratları ilgililere ilettik. 

İlgili taraflar durumu kendi taraflarında görüşecek ve muhataplarımızın bize yapacakları geri dönüşe nazaran bundan sonraki süreç şekillenecek. 

Savunma sanayine yönelik ambargonun kaldırılmasına yönelik olumlu eğilim olduğunu gördük. Müttefiklerin teröre karşı ortak hareket yerine örtülü yahut açık bir halde ambargo uygulamalarını asla kabul etmiyoruz.

Üzerinde uzlaşılan bir mutabakat yok. Bir sonraki toplantıya NATO dahil olacak mı?

Bu toplantıdan sonra bir müzakere metni çıkmadı. Yeni toplantının tarihi aşikâr değil. Artık verdiğimiz iletileri aldılar. Kendi başkanlarına ilettikten sonra bize geri dönüşlerine nazaran yol haritamızı çizeceğiz.

Türkiye’nin NATO tepesine kadar bir telaşı yok. Lakin karşı tarafın bir telaşı var. Bir sonraki görüşme önderler tepesinde mi olacak?

Tüm alternatifler mümkün. Bakanlar seviyesinde görüşmeler olabilir, başkanlar düzeyinde bir görüşme olabilir. Muhataplarımızın teklifleri doğrultusunda şekillenecek.

Savunma sanayi eserlerine yönelik amborgo kaldırılacak mı?

Savunma sanayi eserlerine yönelik yaptırımların kaldırılmasına yönelik bir hal gördük. Müttefiklerin birbirlerine amborgo uygulamasını hakikat bulmuyoruz. Bu lakin ittifakı zayıflatır.

YPG/PYD’yi terör örgütü olacak tanıyacaklar mı?

Bize güvenlik kaygılarımızı anladıklarını lisana getirdiler. Biz Obama devrinde ortaya atılan bu tezin yanlış olduğunu tabir etmiştik. PYD ve YPG’nin nereye oturduğunu kendi istihbaratları da düzgün biliyor.

 

KAYNAK: İHA