Tabiat mükemmeli Menderesler tehlike altında

Ankara’da evvelki gün yapılan ihalede altın arama ruhsatı verilen yerden birinin Ordu’nun Perşembe Yaylası olduğu ortaya çıktı. Etraf dernekleri ise yaylada bulunan mendereslerin maden tehlikesi altında bulunduğunu belirterek yapılan yanlıştan dönülmesini istedi.

Ankara’da yapılan ihalede maden araması yapılacak olan yerler ortasında Aybastı ilçesindeki Perşembe Yaylası’nın da bulunduğu ortaya çıktı.

Bin 500 metre rakımda bulunan ve 1991 yılında Bakanlar Heyeti Kararı ile Turizm Merkezi ilan edilen yaylada, bir dünya mirası olarak korunması emeliyle tescil süreçleri devam eden Mendereslerin de bulunması üzerine çevreci dernekler ve vatandaşlar reaksiyon gösterdi.

“GÜZEL OLAN HER ŞEYE DÜŞMAN MISINIZ?”

Yaylada yapılacak olan maden arama ihalesini 2 milyon liraya bir şirketin aldığını belirten Fatsa Tabiat ve Etraf Derneği Lideri Zeki Odabaş, şöyle konuştu:

*Bu alanı inceledik. Korgan, Aybastı, Tokat’ı kapsayan bir bölge. Perşembe Yaylası’nda ki mendereslere çok yakın bir yer.

*Hatta Çiseli Şelalesini içine alan bir alan. Şayet burada maden ocağı açılırsa ne menderesler kalır ne Çiseli Şelalesi kalır ne de Perşembe Yaylası kalır. Yazık bu tabiat olağanüstüsü yok olacak.

*Bu işlere müsaade verenlere sormak lazım hangi akılla, hangi izanla buna müsaade veriyorsunuz. Hoş olan her şeye düşman mısınız?.

Fatsa Tabiat ve Etraf Derneği Lideri Zeki Odabaş

“YAYLAYA SAHİP ÇIKACAĞIZ”

ORÇEV (Ordu Etraf Derneği) İdare Konseyi Üyesi Coşkun Özbucak, Ordu genelinde maden alanı alanlarının çok fazla olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu:

*Korgan ile Altınordu-Gülyalı-Bulancak ortasında kalan alanın ihaleleri yapıldı. Ulubey şimdilik ertelendi.

*Her ihale tarım alanlarına, ormanlara, suya yani geleceğimize sıkılan kurşundur. 14 Haziran’da 11, 20 Haziran’da 1 maden alanı daha ihale edilecek.

*Ulubey süreksiz olarak kurtuldu fakat ülkenin her tarafı bizim toprağımız. Ona nazaran davranmak gerekir.

*Korgan’daki maden alanı Aybastı Perşembe Yaylası’nı kapsıyor. Yaylamız da yok edilecek. Perşembe Yaylası’na sahip çıkmalıyız.

ORÇEV (Ordu Etraf Derneği) İdare Konseyi Üyesi Coşkun Özbucak

PERŞEMBE YAYLASI

Perşembe Yaylası Aybastı ilçesine 17 kilometre uzaklıkta ve bin 500 metre yüksekliktedir.

Çiseli Şelalesi ile enteresan bir menderesi olan perşembe yaylası bilhassa kentin turizm gelirini oluşturmakta ve yerli, yabancı turistlerin ilgisini çekmektedir.

İlkbahar ile birlikte ziyaretçi akınına uğrayan yayla, Türklerin Malazgirt zaferinden sonra Anadolu’da birinci yerleştiği yaylalardan bir tanesi olarak biliniyor.

Yayla, doğal gölleri, şelaleleri ve menderesleriyle ünlüdür. 1991 yılında Bakanlar Heyeti Kararı ile Turizm Merkezi ilan edilen yaylada çeşitli aktifliklerin yapıldı şenlikler düzenlenmektedir.