Siteler düzmece eser satamayacak

Haksız rekabet ve tekelleşmenin önüne geçecek, bölümü denetim altına alarak tüketiciyi koruyacak e-ticaret düzenlemesi Meclis’te görüşüldü. AK Parti’nin 15 unsurluk e-ticaret teklifi dün Sanayi, Ticaret, Güç, Doğal Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda dün kabul edildi.

ŞİRKET SAYISI %88 ARTTI

Buna nazaran, pandemi ile birlikte e-ticaret platformlarının kullanılma oranı arttı. 2020 yılında 256 bin 861 olan e-ticaret faaliyetinde bulunan işletme sayısı, 2021 yılında yüzde 88’lik artışla 484 bin 347’ye ulaştı. Bu işletmelerin 472 bin 604’ü elektronik ticaret pazar yerlerinde faaliyet gösteriyor.

HAKSIZ TİCARET ENGELLENECEK

Teklifle birlikte, e-ticarette meydana gelen haksız ticari uygulamalar engellenecek. Elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcılar tarafından satıcılara yapılacak ödemelere ait müddetler kısalacak. E-ticaretle uğraşanlar sattıkları maldan sorumlu olacak. Ortacılar, satışa sunulan bir eserin hukuka karşıt olup olmadığı konusunda sorumlu tutulmayacak. Fakat hukuka alışılmamış bir eser satışını tespit eden aracı, bu eseri satıştan kaldıracak. Daha sonra da satıcının bilgileri kolluk kuvvetlerine iletilecek. Satıcı, yasaklanan eserin hukuka uygun olduğunu düşünüyorsa, bunu ispatlamakla yükümlü olacak.

REKLAM HUDUDU GELİYOR

Markaların taklit eserleri artık internet sitelerinde satılamayacak. Teklifte, bu elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcıların, öbür işletmecilerin tedarikçileriyle çalışarak onların markalarına benzeri eserler ürettirdiği ve finansal gücünü kullanarak bu işletmeleri geri plana ittiği belirtildi. Firmalara, cirolarına nazaran reklam sonu getiriliyor. Net süreç hacmi 39 milyar TL’nin üzerinde olan firmalar piyasadaki rakipleri dışlayıcı biçimde reklam ve indirim faaliyetlerinde bulunamayacak.

Habersiz indirim yok

Platformlar, satıcıların 10 liraya satışa koydukları bir eseri ‘indirimli’ olarak listeleyip 8 liradan satabiliyor, ortadaki farkı satıcıya ödüyorlardı. Yeni düzenleme ile birlikte platformlar, satıcıdan habersiz kampanya gerçekleştiremeyecek. Teklifle e-ticaret platformu kurmak zorlaştırılıyor. Teklife nazaran, net süreç hacmi 10 milyar Lirasının, iptal ve iadeler hariç süreç sayısı 100 bin adedin üzerinde olan platformlar, artık elektronik ticaret lisansı alacaklar. Lisans fiyatının hesaplanmasında, elektronik ticaret aracı hizmet sağlayıcıların elektronik ticaret pazar yerleri üzerinden yurt dışına yapılan satışlar hesaba dâhil edilmeyecek.

Para cezaları geliyor

Aracı, bundan sonraki süreçte platformdaki fiyatları daha dikkatli izleyecek. Buna nazaran, haksız rekabete neden olan bir durum varsa, evvel kendisi harekete geçecek. Aksi takdirde her bir satıcı için 10 bin TL’den 100 bin TL’ye kadar idari para cezası kesilecek. Ortacılar, kendilerine ilişkin öbür platformların reklamını yapması durumunda ise 20 milyon TL’ye kadar para cezası ile karşılaşacak. Üstelik, bu durumun tekrarlanması durumunda verilen birinci cezanın iki katı, yeni bir idari para cezası olarak uygulanacak.