Sedat Peker’in uyuşturucu tezlerinin araştırılmasını isteyen Uğur Dündar’a dava açıldı

Sedat Peker’in öne sürdüğü uyuşturucu ağı ve kontaklı cinayetlere ait şimdi bir adım atılmazken, kelam konusu ifşaları aktarıp savların araştırılmasını isteyen gazeteci Uğur Dündar’a dava açıldı. Sözcü gazetesi muharriri Dündar hakkındaki iddianameyi, ihbar üzerine İstanbul Beykoz Savcılığı hazırladı, Beykoz Asliye Mahkemesi tarafından da kabul edilerek 2 yıla kadar mahpus talebiyle dava açıldı.

Sözcü’den Ümit Türk’ün haberine nazaran, kelam konusu ihbarı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu yaptı. Soylu’nun ihbarında, Uğur Dündar’ın, 25 Eylül 2021’de toplumsal medya hesabından yaptığı, “Hayatım mafyalar, kabahat örgütleri, hırsızlar, hortumcular, uyuşturucu baronlarıyla çaba etmekle geçti. Sedat Peker hakkında da haber yaptım. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki artık halk, onu bir hata örgütü önderi olarak değil, pak toplum savaşçısı olarak görüyor” paylaşımı ile bir televizyon programında sarfettiği, “Peker yolsuzluk ve hırsızlar konusunda irin toplamış bir çıbana iğne batırdı. Hakikat ismine teşekkür etmemiz lazım” değerlendirmesi, ‘suçu ve hatalıyı övmek’ olarak nitelendirildi.

SOYLU’NUN İHBARI KANIT KABUL EDİLDİ

İddianamede, bu ihbarın kanıt kabul edildiği belirtilerek, “Hakkında kabahat örgütü kurma hatasından yakalama kaydı bulunan Sedat Peker isimli şahsın yurt dışından internet aracılığıyla yapmış olduğu paylaşımlar ve devlet yetkililerine karşı mesnetsiz tezleri kapsamında, kamu nizamı açısından açık ve yakın tehlikelerin de ortaya çıktığının her türlü izahtan vareste olduğu, bu kapsamda şüphelinin tıpkı cürüm sürece kararı icrası kapsamında telaffuzları ve paylaşımları kapsamında zincirleme formda kabahati ve hatalıyı övme hatasını oluşturduğu anlaşılmaktadır” denildi.