San Antonio’da kamyonda göçmen cesetleri bulunmuştu: Biden ‘korkunç ve içler acısı’ dedi

ABD Lideri Joe Biden yaptığı yazılı açıklamada, “Teksas, San Antonio’da dün yaşanan trajik kayıp müthiş ve iç parçalayıcıdır.” sözlerini kullandı.

Dualarının hayatını kaybedenlerin aileleri ve hayat uğraşı verenlerle olduğunu kaydeden Biden, İç Güvenlik Bakanlığının mevzuyu yakından soruşturduğunu vurguladı.

Bu trajedinin insan kaçakçıları nedeniyle yaşandığına ait de haberler olduğunu belirten Biden, “Bu olay, birçok saf insanın vefatına yol açan ve göçmenler üzerinden geçinmeye çalışan milyarlarca dolarlık kaçakçılık bölümünün peşine düşmemizin gerekliliğini göstermiştir.” yorumunu yaptı.

Biden, kar için savunmasız insanları istismar etmenin kabul edilemez olduğunun, idaresinin insan kaçakçılarını durdurmak için elinden geleni yapacağının altını çizdi.

Terk edilmiş kamyonda 50 göçmenin cesedi bulunmuştu

Yerel yetkililer, dün San Antonio’da terk edilmiş bir kamyonda 50 göçmenin cesedinin bulunduğunu, 4’ü çocuk 16 kişinin ise hastaneye kaldırıldığını duyurmuştu.

Kamyondaki göçmenlerin yasa dışı yollardan ABD’ye geçmeye çalıştığı belirtilmişti.

Meksika Devlet Lideri Andres Manuel Lopez Obrador göçmenlerin 22’sinin Meksika vatandaşı, 7’sinin Guatemala, 2’sinin ise Honduras’tan olduğunu açıklamış, başka 19 kişinin kimliğine ait bir açıklama yapmamıştı.

San Antonio Polis Şefi William McManus ise terk edilen kamyona ait 3 kişinin gözaltına alındığını duyurmuştu.