PwC anketi: Dünyada istifa dalgası sürecek

Covid-19 pandemesinin sürat verdiği Büyük İstifa dalgası, dünya çapında genç jenerasyonların eğilimleri ve yeni çalışma alışkanlıklarıyla ilgili tartışma yaratırken, memleketler arası danışmanlık şirketi PwC’nin kapsamlı araştırması da dünyada istifa dalgasının önümüzdeki periyotta de devam edeceğini gösteriyor.

Londra merkezli memleketler arası danışmanlık şirketi PwC’nin 44 ülkede 52 binden fazla kişinin iştirakiyle yürüttüğü yeni bir araştırma, dünyada Büyük İstifa dalgasının devam edeceğini ortaya koydu.

Araştırmaya katılanların yaklaşık yüzde 35’i, bir yıl içinde patronlardan artırım istemeyi planladıklarını, bu talep karşılanmazsa işten ayrılabileceklerini söyledi. Her beş iştirakçiden biri de, gelecek bir yıl içinde iş değiştirmek istediklerini tabir etti.

Ankete nazaran iş değiştirmeyi düşünenlerin esas münasebetleri ortasında daha fazla maaş beklentisi ve işteki tatmini artırmak yer alıyor.

NİTELİKLİ İŞ GÜCÜ YENİ İMKANLARA AÇIK

PwC, “Küresel İş Gücünün Umutları ve Kaygıları 2022” isimli anketin sonuçlarını bugün Davos Doruğu’nda açıkladı. Şirketin Lideri Bob Moritz, anketle ilgili olarak “Sonuçlar çok açık… Çok sayıda çalışanın işteki gelecekleri ve iş güvenlikleri konusunda dertli olduğunu görüyoruz” dedi.

Bilhassa nitelikli iş gücünün ağır olduğu dallarda mevcut işinden şad olmayanların, yeni imkanları pahalandırmak ve iş değiştirmek isteyenlerin sayısının yüksek olması dikkat çekti. Ayrıyeten sıhhat, medya ve telekomünikasyon alanlarındaki çalışanlar da bölümlerinde nitelikli işgücünün hudutlu olduğunu belirtti.

BAYAN ÇALIŞANLAR DAHA MUTSUZ

Ankete nazaran bayan çalışanlar ortasında aldığı maaştan şad olanların oranı erkeklere nazaran yüzde 7 daha az. Ayrıyeten bayan çalışanlar, işverenlerinin kendilerini dinlemediği şikayetini erkek meslektaşlarına kıyasla daha fazla lisana getiriyor.

Z Jenerasyonu olarak anılan 18-25 yaş ortası çalışanlar ortasında iş tatmin seviyesinin, öteki jenerasyonlara nazaran daha az olduğu görülürken genç çalışanların teknolojinin işlerini ellerinden alacağı tarafında daha kaygılı olması da dikkat çekti.

Pandeminin de tesiriyle son yıllarda ABD’de başlayan ve Avrupa’da da yaygınlaşan istifa dalgası, Büyük İstifa olarak anılıyor.