Prof. Dr. Cevdet Akçay’dan İktidara enflasyon uyarısı: Böylesini görmedim

Türkiye’nin en kıymetli iktisatçılarından biri olan Koç Üniversitesi’nden Prof. Dr. Cevdet Akçay enflasyonun gelmiş olduğu durumu tasayla izlediğini söyleyerek, “Benim tüylerim diken diken oluyor, nasıl paniklemiyorlar enflasyon için diye. Enflasyon için paniklemiyorlar diğer şeyler için panikliyorlar. Eminim idare kur için panikliyor.” dedi.

”BÖYLESİNİ GÖRMEDİK”

Uzun yıllardır enflasyon dinamiklerini incelediğini söyleyen Akçay, “Bu enflasyon dinamiği benim gördüğüm en makus enflasyon dinamiği. Daha yüksek seviyeleri gördük enflasyonda fakat dinamik manasında bu kadar kötüsünü görmedik” sözünde bulundu.

”YÖNETİM KUR İÇİN PANİKLİYOR”

Dünya‘dan Burcu Göksüzoğlu’na konuşan Akçay’a nazaran en değerli bozulma nispi fiyatlarda yaşanıyor. Akçay bunu şöyle anlatıyor:

“Önemli olan fiyatlar değil, izafî fiyatlardır. Bu ne demek, fiyatların nispeten stabil olduğu bir devirde buzdolabının TV’ye nazaran olan fiyatı, 1 haftalık tatilin otomobile fiyatına olan nispî fiyatı.” Akçay, “Şu anda Türkiye’de nispi fiyat kaosu var” diyor ve ekliyor: “Enflasyon için paniklemiyorlar öteki şeyler için panikliyorlar. Eminim idare kur için panikliyor. Fakat enflasyondan paniklememeleri çok garip. Zira bu enflasyon bütün varlık fiyatlarını bozuyor, makus istikrarlara götürüyor.”

”BİR PARA SİYASETİ DEVREYE SOKMAK ZORUNDASINIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘düşük faiz’ açıklamalarının akabinde bu politikayı izleyen Merkez Bankası’nın faiz artırımına gitmesinin çok bir manasının kalmadığını belirten Akçay, ”Gerekirse faiz de artırırız lafını biz duymuyoruz. Bugün bu ortamda faiz artırmanın çok fazla bir manası yok aslında. Faiz artırabileceğinizi göstermek ve tahminen semboliklerle başlayıp enflasyonun düşüşüyle bir arada biraz daha sert hareket etmek daha az maliyetli olabilir. Bir gün bir para siyaseti devreye sokmak zorundasınız.” dedi.

‘BİN TANE MİKRO TAHLİL BİR TANE MAKRO ÇERÇEVE ETMEZ’

‘Biz faizi ehemmiyetsizleştirdik lafına muvaffakiyet diye bakılmasının bırakılması gerektiğini söyleyen Akçay, ”Faizin olmadığı yerde öbür enstrümanlarla likidite denetimi yapmak mikro tahliller işe yaramayacak. Bunlar faizin yanlışsız kullanıldığı ortamlarda yardımcı enstrümanlar. Ancak faizi dışarda bıraktığınız vakit boşlukta buluyorsunuz kendinizi. Bin tane mikro tahlil bir tane makro çerçeve etmez.” dedi.