Piyasalar Fed’in toplantı tutanaklarına odaklandı

Global hisse piyasalarında, yeni haftada ABD Merkez Bankası’nın (Fed) toplantı tutanakları ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz kararının yanı sıra ağır data gündemi takip edilecek.

Geçen hafta Çin’de beklentilerin altında kalan bilgiler ve salgın önlemleri, ABD’de perakende şirketlerinin finansal sonuçlarının tüketici alım gücünün düştüğünü ortaya koyması ve Fed yetkililerinin enflasyon düşene kadar faiz artırımlarına devam edeceğine dair açıklamaları, hisse piyasalarına istikamet veren temel gelişmeler oldu.

Merkez bankalarının açıklamaları mercek altında

Yeni haftada Fed Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) toplantı tutanakları ve Japonya Merkez Bankası (BoJ) Lideri Haruhiko Kuroda’nın açıklamaları yakından takip edilecek.

Yurt içinde ise perşembe günü TCMB’nin Para Siyaseti Heyeti faiz kararı ile cuma günü kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in yapması beklenen kredi notu değerlendirmesi piyasaların odağında olacak.

AA’nın haberine nazaran, Almanya ve ABD’de birinci çeyrek büyüme ile dünya genelinde açıklanacak Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) başta olmak üzere makro ekonomik data akışının da ağır olduğu haftada, 2 yıl ortanın akabinde İsviçre’nin Davos kasabasında başlayan Davos Tepesi’nden gelecek haber akışı da takip edilecek.

Euro/dolar paritesi 1,05 düzeyinde

Dolar endeksindeki düşüş paralelinde euro/dolar paritesi de Ocak 2017’den bu yana gördüğü en düşük düzeyden yükselişe geçti ve 1,05 düzeyinde dengelendi.

Dolar/İngiliz sterlini paritesi de 4 haftalık düşüşün akabinde geçen hafta yüzde 1,8 arttı ve 1,25 düzeylerine yükseldi.

Borsa İstanbul paha kaybetti

Yurt içinde, geçen hafta cuma günü satıcılı bir seyir izlenen Borsa İstanbul’da, BIST 100 endeksi yüzde 0,89 azalarak 2.372,35 puandan günü tamamladı. Endeks, haftalık bazda ise yüzde 1,94 paha kaybetti.

Dolar/TL,15,9450

Dolar/TL, geçen hafta bir evvelki hafta kapanışına nazaran yüzde 2,7 yükselerek 15,9035’ten kapanmasının akabinde, yeni haftaya bankalararası piyasanın açılışında 15,9450’den başladı.

Piyasalarda bugün takip edilecek bilgiler:

10.00 Türkiye, mayıs ayı gerçek kesim inanç endeksi ve kapasite kullanım oranı

10.00 Türkiye, mayıs ayı TCMB Piyasa İştirakçileri Anketi

11.00 Almanya, mayıs ayı Ifo iş dünyası itimat endeksi

11.00 Türkiye, mart ayı konut fiyat endeksi

15.30 ABD, nisan ayı Chicago Ulusal Aktivite Endeksi