Oxfam: Dünyanın en zenginleri servetlerini pandemide yüzde 42 artırdı

Milletlerarası yardım kuruluşu Oxfam, Covid-19 salgını devrinde dünyanın en güçlü bölümünün servetinin yüzde 42 oranında arttığına ve 250 milyon insanın bu yıl çok yoksulluk tehdidiyle karşı karşıya bulunduğuna dikkat çekerek harekete geçilmesi daveti yaptı.

İsviçre’nin Davos kentinde bugün başlayan Dünya Ekonomik Forumunda (WEF) “Küresel krizlerin kazananları” başlıklı bir rapor sunan Oxfam, artan eşitsizlik nedeniyle zenginlere yönelik vergilerin artırılmasını talep etti.

Oxfam Almanya şubesinin toplumsal eşitsizlikler ünitesi raportörü Manuel Schmitt, “Dünyada milyonlarca insan öğünlerini eksiltiyor, kaloriferleri kapatıyor, faturalarını ödeyemiyor haldeyken, ‘hayatta kalmak için ne yapacağım’ diye düşünürken şirketler ve gerilerindeki milyarderlerin rekor kârlara imza atması kabul edilemez” diye konuştu.

‘DÜŞÜK GELİRLİ ÜLKELER, BORÇ YÜKÜ ALTINDA BOĞULUYOR’

Hükümetlerin bu duruma karşı ivedilikle harekete geçmesi, “süper zenginler” ve şirketlere yükümlülükler getirmesi daveti yapan Schmitt, Almanya’da da servet vergisinin tekrar yürürlüğe sokulmasını talep etti. Devletler ortasındaki eşitsizliğin de artığına ve düşük gelirli ülkelerin yarısından fazlasının yakında borçlarını ödeyemeyecek duruma düşebileceğine dikkat çeken Schmitt, “Şu an düşük gelirli ülkeler borç yükü altında boğuluyor, dünya çapında eşitsizlik ve yoksulluk patlıyor” dedi.

MİLYARDERLERİN SAYISI 2 BİN 668’E YÜKSELDİ

Raporda koronavirüs pandemisi ile güç ve besin fiyatlarındaki artışın, yoksulluk ve toplumsal eşitsizliği son devirde daha da artırdığına işaret edildi. Milyarderlerin sayısının 2020’den bu yana 570 kişi artarak 2 bin 668’e yükseldiği, bu bölümün toplam servetinin 12 trilyon 700 milyar dolarla dünya ekonomik hasılasının yüzde 13.9’una denk geldiği belirtildi. Yalnızca ilaç şirketlerinin, pandemi devrinde ürettikleri aşılarla saniyede 1000 dolar çıkar sağladığı ve satış fiyatı olarak hükümetlerden üretim maliyetinin 24 katı para istedikleri de kaydedildi.

Raporda, dünyada 260 milyon kişinin, artan eşitsizlik ve besin fiyatlarındaki yükseliş nedeniyle yoksulluk tehlikesiyle karşı karşıya olduğuna dikkat çekildi. Besin fiyatlarında mart ayında, BM’nin kayıtları tutmaya başladığı 1990 yılından bu yana en büyük artışlar kaydedilmişti. (DW Türkçe)