Öğretmenler, MEB’in açıklamasına reaksiyonlu: Olayın üstünü kapatmaya çalışıyorlar

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, teze nazaran ataması yapılmayan bir öğretmene “Mühendisler de atanamıyor ancak bu türlü ağlamıyor” dedi. Olaya arka arda reaksiyonlar gelince bakanlık açıklama yapmak zorunda kaldı. Ama ataması yapılmayan öğretmenlere nazaran bakanlığın açıklaması olayı kapatmaya yönelik, öğretmenleri yalancılıkla suçlayan bir açıklama.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, teze nazaran ataması yapılmayan bir öğretmene “Mühendisler de atanamıyor lakin bu türlü ağlamıyorlar” dedi. Daha sonra olaya arkası gerisine reaksiyonlar gelince bakanlık açıklama yapmak zorunda kaldı. Ancak ataması yapılmayan öğretmenlere nazaran bakanlığın açıklaması olayı kapatmaya yönelik, öğretmenleri yalancılıkla suçlayan bir açıklama.

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in 2020 KPSS mağduru bir öğretmene görüşme sırasında “Mühendisler de atanamıyor lakin bu türlü ağlamıyorlar” dediği tezi infial yarattı. SÖZCÜ’nün dün gündeme getirdiği haber sonrası Bakan Özer’e yönelik reaksiyonlar çığ üzere büyüdü.

KPSS mağduru öğretmenler, Twitter’da #MahmutÖzerİstifa etiketiyle kampanya başlatmış, Bakan Mahmut Özer ile görüşen öğretmenler SÖZCÜ’ye konuşmuştu. Görüşmede yer alan öğretmenin aktardığına nazaran Bakan Özer, “Düşük puanlılar atandıysa istifa ederim. Mühendisler de atanamıyor fakat bu türlü ağlamıyor” demişti.

Milli Eğitim Bakanlığı’ndan da bahisle ilgili açıklama geldi. Açıklamada görüşme doğrulanırken özel bir sohbet olduğu, konuşulanların çarpıtıldığı savunuldu.

Açıklamada, “Dün Sayın Bakanımız ile iki öğretmen adayı ortasında gerçekleşen özel bir sohbet içeriğinin, bağlamından koparılarak toplumsal medya mecralarında çarpıtıldığı görülmektedir. Sayın Bakanımız, kelam konusu öğretmen adaylarının KPSS 2020’ye ait görüş ve tekliflerini dinlemiş, gerekli açıklamaları yapmış ve incitici mahiyette rastgele bir tabir kullanmamıştır” tabirleri kullanıldı.

ÖĞRETMENLER AÇIKLAMAYA TEPKİLİ

Açıklamaya karşın öğretmenlerin reaksiyonu dinmiyor. SÖZCÜ’ye konuşan öğretmenler açıklamaya şaşırmadıklarını, olayın üstünü kapama maksadı olduğunu belirtti.

“Şu an sınıflarımızda çocuklarımızla birlikte olmak varken ne yazık ki hâlâ bir gayret içerisinde uğraşıyoruz” diyen Merve Duman şöyle konuştu:

* “Bakan’ın sürecin en başından beri televizyon programlarında 2020 KPSS öğretmenleri ile ilgili yapmış olduğu açıklamaları bilen biri olarak, bu halde açıklama yapması bizleri şaşırtmadı. Bizler geleceğin mimarı olan öğretmenleriz ve Bakan öğretmenleri yalancılıkla suçluyor. Çok bahtsız bir açıklama olduğunu düşünüyorum. Bakan’ın 2020 KPSS öğretmenleri ile olan bu anlamsız savaşı sona erdirmesi gerektiğini düşünüyorum.

* Her sene farklı biçimlerde ne yazık ki mağduriyet yaşıyoruz. Bunun önüne geçmek için, bence üniversiteye muhtaçlığa nazaran öğrenci almalılar. 4 sene, yüksek puanlarla yerleştiğimiz eğitim fakültelerini binbir zorlukla ve muvaffakiyetle okuyup mezun oluyoruz. Mezun olurken de büyük bir heyecan ve umutla öğretmenlik yapma hayali kuruyoruz. Lakin durum bu türlü olunca ne yazık ki hem isteğimizi hem heyecanımızı elimizden alıyorlar.”

“YAPTIKLARI, OLAYIN ÜSTÜNÜ KAPATMAK”

Felsefe kümesi öğretmeni Mehmet Demir ise şunları söyledi:

“Dünkü haber ve görüşmeyle, bugünkü açıklama ortasında dağlar kadar fark var. Zira üç tane bayan arkadaşımız şahsen kendisiyle görüştü. Bir arkadaşımız kendini tutamadı ve ağladı. Kendisi de gündem olan o kelamı söyledi. Bugün de yaptıkları açıklama ile olayın üstünü kapatıp manipülasyon deyip geçiştirme derdindeler. Bizler 2020 KPSS mağduru öğretmenler olarak yalnızca hakkımızı istedik. Bunda da haklıyız. Çünkü bölge yönetim mahkemesi bile atamanın bize ilişkin olduğunu, verdiği kararla tescilledi. Umarız Danıştay da hak ve hakkaniyet ismine yanlışsız karar verir.”

“ÖĞRETMENLERİ YALANCILIKLA SUÇLUYOR”

Psikolojik danışmanlık ve rehberlik kısmı mezunu Zeynep Budak da “Öğretmenleri itibarsızlaştıran, mühendislerle öğretmenleri kıyaslayan ve emeği için ağlamayı zayıflık olarak gören sayın Özer’in MEB sayfasından yaptığı basın açıklaması öğretmenleri yalancılıkla, kara propaganda yapmakla suçluyor. Bizim tek isteğimiz hakkımızın verilmesi ve mesleğimizi icra etmekti. Bu yaşananların hiçbirini hak etmedik” dedi.

MEB’in açıklamasının büsbütün suçluluk psikolojisiyle yapıldığını düşünen Cahit Keskin ise “Sonuç olarak görüşmede yapılan tüm konuşmalar açık formda anlatılmış öğretmenler tarafından ve tıpkı vakitte görüntü görüldüğü üzere Sayın Bakan Özer’in Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı uzaklaştırmaya çalıştığı sırada öğretmenlerin kendini açıklamasına tam olarak müsaade vermediği anlaşılmaktadır” diye konuştu.

“BÜYÜK BİR ISTIRAP VE HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADIK”

Şühada Abiç de “2020 KPSS’de mağdur edilen 15 bin öğretmen ve aileleri, toplam neredeyse 200 bin kişi bu açıklama için büyük bir hüzün ve hayal kırıklığı yaşadı. Bir eğitim bakanının empatiden uzak, kırıcı sözleri yalnızca o şahsa değil o ulu makamı temsil eden bakana yakıştıramadık” tabirlerini kullandı.