Muharrem İnce’den Millet İttifakı’na: Siz 11 ay bile dayanamazsınız

Memleket Partisi Genel Lideri Muharrem İnce, İzmir’de bir otelde basın mensuplarıyla bir ortaya gelerek gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İnce’nin açıklamalarında öne çıkan başlıklardan biri Millet İttifakı’na yönelik tenkitleri oldu.

Muhalefetin, millete güçlendirilmiş parlamenter sistem palavraları söylediğini belirten İnce, Libya tezkeresine CHP’nin ‘hayır’ demesinin Atatürk’ün partisine yakışmadığını söyledi.

DHA’nın haberine nazaran İnce, açıklamalarında şu tabirleri kullandı:

“Güçlendirilmiş parlamenter sistem diye millete palavra söylüyorlar. Üyeye yetki vermeden, milletvekilini güçlendirmeden parlamenter sistem güçlenmez.

“Kendine güvenen biri varsa çıkar aday olur”

Milletvekillerinin hepsini genel liderler seçecek. Geçin bu işleri. Siz güçlendirilmiş genel başkanlarsınız. Gelin Memleket Partisi’ni örnek alın. Cumhurbaşkanı adayını üyeler belirleyecek. Kendine güvenen biri varsa çıkar aday olur. Meclisi güçlendirmeden bu sistem olmaz. 20 yıldır palavra dinledik yenisine muhtaçlık yok. Türkiye’nin yeni bir yola gereksinim var.


“Dağılırsınız siz, Erdoğan’ı yenseniz ne olacak…”

Bir aday bulacaklar onu 6 parti lideri yönetecekmiş. Libya tezkeresine YETERLİ Parti ‘evet’, CHP ‘hayır’ oyu verdi. Atatürk’ün partisine bu tezkereye ‘hayır’ oyu vermek yakışmadı. Mavi Vatan’a karşı mısınız siz? Bu 6’lı masa adayını seçtirmiş olsaydı bu tezkereye cumhurbaşkanı ne diyecekti? Siz daha bu hususta anlaşamamışsınız. Dağılırsınız siz, Erdoğan’ı yenseniz ne olacak…

“Siz 11 ay bile dayanamazsınız”

“19 partiye mektup yazdım”

Tarım, besin, beslenme, ekmek, su kahırları geliyor. Ekmek 10 lira olacak bu gidişle. Tahlil önerisi hazırladık. Siyasi partilerin genel liderlerinden randevu istedim. 19 partiye mektup yazdım. Doğruya hakikat, yanlışa yanlış diyeceğiz. Türkiye’nin belirleyici gücü olacağız. Önümüzdeki periyotta meydanlar açıldığında otobüsün üstüne çıktığımızda tıpış tıpış adaylar karşısında yürekli adaylar olduğunu herkes görecek.

“Cumhurbaşkanı maaşı üzerinden tartışma yapmanın gereksiz olduğunu düşünüyorum”

‘Asgari fiyat sizce ne kadar olmalı?’ sorusuna da cevap veren İnce, şunları söyledi:

“Cumhurbaşkanı maaşı üzerinden yaşanan tartışmayı hakikat bulmuyorum. Milletvekili emeklileri ortasında en yüksek maaşı alan Kılıçdaroğlu’dur. Cumhurbaşkanı maaşı üzerinden tartışma yapmanın gereksiz olduğunu düşünüyorum. Kanunu vaktinde yanlış yapmışlar. Emekli milletvekilleri 18 alırken, genel müdürlük yaptığı için kendisi 25 alıyor. Bunu konuşmuyor. Cumhurbaşkanı’nın maaşa bile gereksinimi yok. Masrafı mı var? Kiraya yüzde 25’ten fazla artırım yapılmaması için kanun çıktı. ‘Doğal gaza, akaryakıta, şekere, elektriğe de yüzde 25’ten fazla artırım yapılamaz’ diye bir kanun çıkar. Vatandaşa, ‘Ben devlet olarak yaparım lakin sen yapamazsın’ diyor. Otobüs bileti artık taksitle. Bu türlü bir ortamda minimum fiyata ölçü belirtmek de yanlış. Ülkenin ayarı kaçtı.”

6’lı masaya davet edilmediğini belirten Muharrem İnce, “Türkiye’yi İzmir’e benzetirsek, Türkiye’yi keyifli ederiz.” dedi.