Microsoft, Print Screen Tuşunun İşlevini Değiştiriyor

Microsoft, bir yandan Windows 11’e yeni özellikler getirirken diğer yandan Windows’ta kullandığımız özelliklerde değişiklikler yapmaya çalışıyor. Son olarak, Beta kanalına sunulan Windows 11 KB5025310 güncellemesiyle Print Screen tuşunun çalışma şekli değişti.

Test yapısıyla birlikte Print Screen tuşu artık doğrudan Ekran Alıntısı Aracı’nı açıyor. Bu arada bahsetmeden geçmeyelim, teknoloji devi aynı zamanda Snipping Tool’u (Ekran Alıntısı Aracı) baştan aşağı yeniliyor. Artık yalnızca ekran görüntüsü değil, bu bölümden ekran kaydı da yapabileceğiz.

Görünüşe göre Print Screen ile alınan ekran görüntüleri panoya kaydolmayacak. Bunun yerine Ekran Alıntısı Aracı’nı açacak, böylece ekran görüntüsü üzerine oynama yaptıktan sonra kaydedebileceğiz.

Bu yenilikten hoşlanmayan, eski stilden devam etmek isteyenler için iyi haberler de var. Eğer isterseniz normal işleyişe geri dönebilirsiniz. Klasik Print Screen davranışına geri dönmek için Ayarlar > Erişilebilirlik > Klavye kısmına gidin ve ayarı değiştirin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir