Meta, Google ve Twiter Avrupa Birliği’ne uydurma haberle uğraş kelamı verdi

Meta, Google, Twitter bugün güncellenen Avrupa Birliği’nin (AB) uygulama kuralları uyarınca dezenformasyona karşı daha sert bir hal alma konusunda anlaştılar. Bu firmalar taahhütlerine uymazlarsa rekor cezalarla karşı karşıya kalacak.

Avrupa Komitesi, reklam kuruluşları da dahil olmak üzere 30’dan fazla firmanın dezenformasyonla ilgili güncellenmiş Uygulama Kurallarını kabul ettiğini söyledi.

Firmalar dolandırıcılık, uydurma hesap ve düzmece siyasi reklamlarla gayret etmek için daha fazlasını yapmayı kabul etti. Şayet firmalar bu yeni düzenlemeye uymazsa global cirosunun %6’sına kadar ceza ödemek zorunda kalacak.

Microsoft, TikTok ve Amazon’un canlı yayın e-spor platformu Twitch imzasını da taşıyan mutabakatta firmaların taahhütlerini yerine getirmeleri için altı ayları var ve 2023’ün başında  Avrupa Komitesi’ne bir rapor sunmaları gerekiyor.

Komisyon Lider Yardımcısı Vera Jourova düzenlediği basın toplantısında, “Yeni düzenleme, Avrupa’nın derslerini aldığının ve artık saf olmadığımızın bir kanıtıdır” diyerek düzenlemenin Avrupa için kıymetini vurguladı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, COVID-19 salgını ve İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çekilmesinin AB’nin düzmece haberlere yönelik baskısını hızlandırdığı belirtiliyor. Bu firmalar taahhütlerini yerine getirmezse bu firmaların hizmetlerine erişimin engellenecek.

DÜZENLEMEYİ ELEŞTİREN UZMANLARDA VAR

Avrupa’da kimi uzmanlar yeni düzenlemede önemli eksikliklerin olduğunu söylüyor. Uzmanlara nazaran düzenlemede ‘izin verilmeyen manipülatif davranışlar’ ayrıntılı bir formda sonlandırılmıyor. Bu nedenle düzenlemenin daha da kapsamlı bir halde tekrar ele alınmasını öneriyorlar. 

KAYNAK: REUTERS