Meksika’da 7,6 büyüklüğünde zelzele

ABD Jeolojik Araştırma Merkezi (USGS), merkez üssü Michoacan eyaletine bağlı Aquila kentinin 37 kilometre güneydoğusu olan 7,6 büyüklüğündeki sarsıntının yaklaşık 15 kilometre derinlikte meydana geldiğini duyurdu.

Sahile yakın bölgede meydana gelen sarsıntı nedeniyle tsunami uyarısı yapıldı.

Meksika Devlet Lideri Andres Manuel Lopez Obrador, Twitter hesabından paylaştığı görüntüde, Colima eyaletine bağlı Manzanillo kentinde zelzele sırasında üzerine duvar yıkılan 1 kişinin öldüğünü duyurdu.

Obrador, Meksiko Kenti Hükümet Şefi Claudia Sheinbaum ile görüştüğünü, başşehir Meksiko kentinde önemli bir zararın olmadığını belirtti.

Michoacan Eyalet Valisi Alfredo Ramirez Bedolla ile telefonda görüştüğü manzarayı paylaşan Obrador, sarsıntının merkez üssünün yakınlarında sırf hasar meydana geldiğini aktardı.

AYNI TARİHTEKİ 3. SARSINTI, TATBİKATIN AKABİNDE GELDİ

ABD Jeolojik Araştırma Merkezinin 7,6 büyüklüğünde duyurduğu sarsıntı, Meksika’da 1985 ve 2017 yıllarının 19 Eylül tarihinde yaşanan ve binlerce kişinin hayatına mal olan sarsıntılar nedeniyle yapılan zelzele tatbikatından kısa bir mühlet sonra meydana geldi.

Tatbikat için sirenler mahallî saat ile 12.19’da çaldı, Ulusal Sismoloji Servisi ise sarsıntının 13.05’te meydana geldiğini duyurdu.

Meksika’da 1985’te merkez üssü Michoacan eyaletinin kıyı kesitleri olan 8,1 büyüklüğündeki zelzelede 10 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği varsayım ediliyor.

19 Eylül 2017’de de merkez üssü Meksiko kentinin güneyi olan 7,1 büyüklüğündeki zelzelede 370 kişi ömrünü yitirmiş, sarsıntıdan 250 bin kişi etkilenmiş ve yaklaşık 50 bin konut yıkılmıştı.

Meksika’da her 19 Eylül, Ulusal Sivil Savunma Günü olarak anılıyor ve ülke çapında zelzele tatbikatı yapılıyor.