Mali’de BM konvoyuna mayınlı hücum

Mali’de Birleşmiş Milletler (BM) Mali Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu’na (MINUSMA) ilişkin lojistik konvoyunun mayına çarpması sonucu BM Barış Gücü’nden 2 asker hayatını kaybederken, 5 asker de ağır yaralandı.

Mali’de Birleşmiş Milletler (BM) konvoyu mayına çarptı. BM) Mali Çok Boyutlu Entegre İstikrar Misyonu (MINUSMA) Sözcüsü Olivier Salgado toplumsal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, MINUSMA’ya ilişkin lojistik konvoyunun Tessalit köyü ile Gao kenti ortasındaki yolda mayına çarptığını tabir ederek, BM Barış Gücü’nden 2 askerin hayatını kaybettiğini, 5’inin de ağır yaralandığını belirtti.

Salgado, hayatını kaybeden askerlerin Mısır asıllı olduğunu açıklarken, atak bölgesine acil müdahale grupları sevk edildiğini ve yaralıların tahliye edildiğini belirtti.

MINUSMA’nın milletlerarası hukuka nazaran bir savaş kabahati teşkil edebilecek bu saldırıyı şiddetle kınadığını aktaran Salgado, terörist kümelerin ve el imali patlayıcılar ile misyonun operasyonlarını baltalamak, barış ve istikrara dönüşü engellemek için sık sık kullandığına dikkat çekti.