Kuraklığa sağlam tohum, ayçiçeği randımanını artırdı

Türkiye’nin ayçiçeği muhtaçlığının yüzde 50’sinin karşılandığı Trakya’da beklediği mevsim yağışlarını alamayan üretici, kuraklığa güçlü tohum ekerek geçen yıllara nazaran hasatta randımanı artırdı.

Türkiye’nin yüzde 50 ayçiçeği yağı gereksiniminin karşılandığı Trakya’da, mevsim yağışları vaktinde alınamadı.

Kuraklık tehlikesi olan bölgede lokal yağışların olduğu yerlerde ise dolu, eserlere ziyan verdi.

Son olarak çayır tırtılının istila ettiği ayçiçeği tarlaları da etkilendi.

Bu tarlalarda Tarım ve Orman Bakanlığı’nın da devreye girmesiyle dronla ilaçlama yapılarak zararın büyümesi önlendi.

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası ayçiçeğinin stratejik kıymet kazanmasıyla bu yıl başta Trakya olmak üzere Konya ve Adana’da ekim alanı genişledi.

‘YAĞIŞ OLMAMASINA KARŞIN SUYU TUTUYOR’

Trakya’da kuraklığa güçlü ayçiçeği eken üreticiler ise hasatta randıman kaybı yaşamadı. Ziraat Mühendisleri Odası Edirne Vilayet Temsilcisi Ziraat Mühendisi Erdoğan Yanılmaz, randıman kaybı yaşanmamasında, bölgeye ekilen, kuraklığa güçlü tohumun rolünün kıymetli olduğunu söyledi.

Edirne’de yaşanan kuraklığa karşın çiftçilerde randımanın ortalama dekar başına 160 ile 220 kilogram ortasında değiştiğini kaydeden Yanılmaz, şöyle konuştu:

*Son yıllarda kuraklığa sağlam tohum çeşitleri geliştirilmesinin bu duruma katkısı olduğunu görmekteyiz.

*Yani kuraklığa sağlam ve köse hastalığına güçlü cinsler geliştirmekle çiftçi kurak devirde mutlu edecek seviyede randıman alabileceği seviyeye getirildi.

*Bu durumun çiftçiye çok katkısı oldu. Bu sene yaz ayında çok az yağmur düşmesine karşın burada dekarda 200 kilograma yakın bir eser alınmakta.

*Kuraklığa sağlam eser seçilmeseydi eserin dane tablosu boş kalabilirdi. Burada büsbütün doldurduğunu görüyoruz.

*Bunun nedeni hem büsbütün kuraklığa güçlü çeşitlerin olması hem de toprakların da yağış olmamasına karşın suyu tutmasından kaynaklanıyor.

‘EKİM ALANLARI ARTTI’

Yaşanan global besin krizi nedeniyle ayçiçeğinin stratejik eser haline geldiğini, Edirne ile birlikte Türkiye çapında da ekim alanlarının genişlediğini belirten Yanılmaz, şöyle konuştu:

*Yaptığımız araştırmalarda şu an ülkemizde yaklaşık 730 bin hektar alanda ayçiçeği tarımı yapıldığını görüyoruz.

*Belki bu sene bu sayı 750 bin hektarı geçecek iddialarımıza nazaran. Bir taraftan çayır tırtılı ziyan verse de bir taraftan kuraklığa sağlam çeşitler elde edilmesiyle çayır tırtılının görüldüğü bölgelerde yüzde 40’a yakın kayıp yaşansa da Trakya’da ortalama ekim alanı 365 bin ile 400 bin dekar civarında değişecek.

*Edirne’de de yaklaşık 110 bin dekar alanda ayçiçeği tarımı yapılmakta. Stratejik bir eser odluğu için Edirne’de ekim alanlarında yaklaşık yüzde 10’un üzerinde artış bekleniyor.

Süloğlu’na bağlı Yağcılı köyünde ayçiçeği üreticisi Osman Kahraman da kuraklığa güçlü tohumla bitkiyi dönüm başına 80- 100 kilo artış ile biçtiklerine dikkat çekerek, “Ayçiçeği verimlerimiz, geçen seneye oranla bu yıl bir tık daha âlâ. Bunun sebebi de kuraklığa daha güçlü eserler ekmiş olmasından, diye düşünüyorum. Evvelki tohumlar, iklim kaidelerine nazaran 100 kilonun üzerini geçemezdi lakin şu an kuraklığa güçlü tohumlar muhtemelen 100 kilo randıman artışı sağlıyor. Yağ oranımız hoş, verimimiz güzel” diye konuştu.

Yağcılı köyünden çiftçi Arif Yaran da “İyi randımanlar, hoş Allah’a şükür. Yağmur yağmadı, yeniden oldu. Şu anda 250 kilo gelir dekarına. Başka yerlere nazaran yeterli. Bir kesim biçtim, 170 kilo geldi. Bu 250 kilo verdi. Randıman hoş. Geçen yıl bundan da berbattı. Geçen sene 150 kilo biçtim dekarına. Yağmur da vardı, tekrar o kadar oldu” dedi.

Ayçiçeği üreticisi Nazmi Vardar ise “Bu sene biz mutluyuz. Düzgün yani buna şükür. Ortalamamız 200 ile karışık olur. Biz mutluyuz. Bizim gündöndü tohumlarımız genelde sağlam. Bilinçleniyoruz yavaş yavaş. Geçtiğimiz yıl biraz noksandı verimlerimiz. Bu sene hoş. Dönüme 50 kilo üzere arttı” diye konuştu. (DHA)