Krizde düğün: Zarfsız davetiye

Artan maliyetler, düğün hazırlığı içinde olan pek çok çifti zora soktu. Hem aileler hem çiftler masrafları azaltmak için pek çok kalemden kısmaya başladı. Bunun son örneklerinden biri de Ordu’da yaşandı.

‘DÜĞÜNÜ YAPACAĞIM ANCAK BORCUNU 36 AY ÖDEYECEĞİM’

Evrensel’in haberine nazaran, kızı fabrikada emekçi olan Hasan Eren, “Kızım personel. Nişandan sonra düğün hazırlıklarına başladık. Hem kızım hem de ben kesim parça eşya ve öbür ihtiyaçları tamamlamaya başladık” diyen Eren, “Ancak ömür o kadar zorlaştı ki, geçinelim mi, düğün hazırlığı mı yapalım şaşırdık” dedi.

Kendisinin de emekçi emeklisi olduğunu belirten Eren, “Emekli maaşımla geçinmek güç. Hâlâ çalışıyorum. Her gün artırımla alım gücümüz azalıyor. Arkadaşlar zarfsız davetiyeye evvel şaşırıyorlar. Yapacak bir şey yok. Arkadaşlarım da akrabalarım da işçi. Hayat güç. Zarfa vereceğim parayla küçük de olsa düğün masrafımı azaltmış oluyorum. Düğün için kısıntılar sırf zarf değil. Bu türlü giderse evlilikler nikah merasimlerine sıkışacak. Bankadan gereksinim kredisi çektim. Düğünü yapacağım fakat borcunu 36 ay boyunca ödeyeceğim” dedi.

Eren 2022 yılının zorluğunu yaşadığını belirterek, “2022 yılı ekonomik olarak beni çok zorladı. 65 yaşındayım, bu vakte kadar bu türlü bir yoksulluk yaşamadım. Yarın ne olacak bilemiyorum. 2023 nasıl olacak? Borçlarımı ödeyebilecek miyim bilmiyorum. Yarının garantisi yok. Lakin borçla da olsa kızımın memnunluğu benim huzurum. Yapacak bir şey yok. Sorumlu ben ve benim üzere personel ve işçiler değil. Yarınımız için, çocuklarımız için sistemin bizi yoksullaştırmasına karşı çaba de etmek zorundayız” dedi. (HABER MERKEZİ)