İspanya, bayan çalışanlara regl müsaadesini onayladı

İspanya hükümeti tarafından onaylanan planlar kapsamında şiddetli regl ağrısı çeken bayanlara her ay sınırsız regl müsaadesi sunulacak.

İspanya hükümeti bugün, Avrupa’da bir birinci olacak formda şiddetli regl ağrısı çeken bayanlara fiyatlı müsaade veren bir yasa tasarısını onayladı.

Tasarı, patronların değil, devletin toplumsal güvenlik sisteminin tıbbi müsaade için regl ağrısı yaşayan çalışanlara sınırsız müsaade mühletine müsaade veriyor.

Regl müsaadesi şu anda dünya genelinde sadece Güney Kore, Japonya, Zambiya ve Endonezya’nın da ortalarında bulunduğu az sayıda ülkede sunuluyor. İspanya kabinesi tarafından geçirilen ıslahat paketine nazaran, okullardan kız çocuklarına sıhhi eserler sağlamaları istenecek ve ülkenin kürtaj yasalarında da değişiklikler yapılacak.

16 ve 17 yaşındaki kızların hamileliklerini sonlandırmadan evvel ebeveyn müsaadesi alma zorunluluğunu sona erdirecek ve özel hastanelerde kürtaja erişimi artırmaya yönelik tedbiri içerecek. Ayrıyeten 39. haftadan itibaren gebe bayanlar için fiyatlı müsaadesi, okul ve sıhhat merkezleri üzere kamu kurumlarında fiyatsız regl eserlerinin dağıtımını sağlıyor.

“ARTIK ACIYLA İŞE GİTMEK YOK”

Bayan haklarını öncelik haline getiren Sosyalist Başbakan Pedro Sanchez’in maddeyi geçirmek için mecliste kâfi takviyeye sahip olup olmadığı net değildi. Tasarı, İspanya’da fiyatlı regl müsaadesi kuralının iş yerinde bayanlara yardımcı olup olmayacağı konusunda bir tartışmaya yol açmıştı.

21 yaşındaki Pablo Beltran Martin, “Bir bayanı işe alıp almamaya karar verirken daha fazla çatışma yaratacak” dedi.

Lakin Eşitlik Bakanı Irene Montero, “Artık acıyla işe gitmek yok, işe gelmeden evvel hap almak ve acı çektiğimiz günlerde çalışamaz hale geldiğimiz gerçeğini saklamak zorunda kalmak yok. Kendi vücutlarına ne olacağına bayanların karar vereceğini garanti etmeliyiz” dedi. 28 yaşındaki aktris ve müzikçi Cristina Diaz da “Bir bayanın çalışmasına regl periyodu mahzur oluyorsa, sıhhat sorunu olan rastgele bir kişi üzere birkaç gün müsaade isteyebilmesinin olağanüstü olduğunu düşünüyorum” dedi.