İSKİ’den ‘atık su tüneli inşa edilmiyor’ tezlerine cevap

İSKİ, kimi basın yayın organlarında ve toplumsal medya hesaplarında yer alan, kurumun 2018 yılından bugüne atıksu tüneli inşa etmediği tezlerine ait yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, tezlerin gerçek dışı olduğu belirtilerek, “İSKİ, 2019 Haziran ayından itibaren İstavroz, Ambarlı ve Ataköy atık su tünelleri ile Haliç, Unkapanı, Kadıköy Dinlenç ve Bülbüldere-Çavuşdere yağmur suyu tünellerinde toplamda 25 kilometrelik bir metrajda çalışmalarını yürütmüştür. 2019’dan bugüne 8 kilometre atık su ve 7 kilometre yağmur suyu tüneli inşa edilmiştir. 10 kilometrelik tünel inşaatlarına ise tüm süratiyle devam edilmektedir” denildi.

İSKİ’nin 4 Ağustos 2022’de açılışını yaptığı İstavroz Atıksu Tüneli ile İstanbul Boğazı’na denetimsiz atık su girişine son verdiği vurgulanan açıklama şöyle:

“Son günlerde kimi basın yayın organlarında ve toplumsal medya hesaplarında İSKİ’nin 2018 yılından bugüne atık su tüneli inşa etmediği tezleri yer almaktadır. Öncelikle söz etmek gerekir ki bahse husus argümanlar büsbütün gerçek dışıdır. Yönetimimiz 2019 haziran ayından itibaren İstavroz, Ambarlı ve Ataköy atık su tünelleri ile Haliç, Unkapanı, Kadıköy Dinlenç ve Bülbüldere-Çavuşdere yağmur suyu tünellerinde toplamda 25 kilometrelik bir metrajda çalışmalarını yürütmüştür. 2019’dan bugüne 8 kilometre atık su ve 7 kilometre yağmursuyu tüneli inşa edilmiştir. 10 kilometrelik tünel inşaatlarına ise tüm süratiyle devam edilmektedir. İSKİ’nin faaliyet raporlarında yer alan atık su tünel uzunlukları tamamlanan ve işletme halinde olanlara aittir.

Basına ve toplumsal medya hesaplarına yansıyan durum, çalışma yapılmadığını değil çalışmaların devam ettiğini göstermektedir. Yerin metrelerce altında devam eden bu çalışmaların tamamlanması, yapısı gereği vakit almaktadır. İSKİ, 4 Ağustos 2022’de açılışını gerçekleştirdiği İstavroz Atıksu Tüneli ile İstanbul Boğazı’na denetimsiz atıksu girişini sona erdirmiştir. Tekrar inşaat çalışmaları devam eden Ambarlı ve Ataköy atık su tünelleri ile Küçükçekmece Atık Su Ön Arıtma Tesisi’ne aktarılan atık sular, Ambarlı ve Ataköy İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi’ne aktarılacak ve ön arıtmaya tabi tutulan atık sular ileri biyolojik olarak arıtılacaktır. Kamuoyunun hakikat bilgilendirilmesi ismine hürmetle duyurulur.”