İran Yunanistan’ın alıkoyduğu İran bandıralı petrol gemisinin özgür bırakıldığını duyurdu

Konuyla ilgili yapılan açıklamada İran kurumlarının eforları ve takipleri sonucu Yunan hükümetinin gemiyi özgür bıraktığı bildirildi.

Taşınan petrolün de sahibine iade edilmesi kararına değinilen açıklamada, “ABD’nin gemiyi alıkoyma ve mallara el koyma talebine ve ABD ile Yunanistan ortasında isimli yardım muahedesine karşın, sonunda yükün sahibine iadesi kararı verildi.” tabirleri kullanıldı.

Yunanistan’ın İran tankerine el koyması

İran Limanlar ve Denizcilik Kurumundan 25 Mayıs’ta yapılan açıklamada, olumsuz hava şartları ve teknik sıkıntılar nedeniyle Yunan kıyılarına sığınan İran bayraklı bir geminin alıkonulduğu ve geminin taşıdığı petrole ABD’nin talebiyle el konulduğu duyurulmuştu.

İran, Yunanistan’ın İran petrolünü taşıyan tankeri alıkoyması üzerine bu ülkenin Tahran’daki Maslahatgüzarını Dışişleri Bakanlığına çağırmıştı.

Yunanistan mahkemesi, İran’ın hususa ait itirazlarını kabul ederek, Lana isimli tankerdeki 107 bin ton petrole el koyma ve öbür gemiye aktarma kararını iptal etmişti.

Öte yandan Tahran idaresi, Basra Körfezi’nde Yunanistan’a ilişkin Prudent Warrior ve Delta Poseidon isimli iki petrol tankerindeki yaklaşık 1,8 milyon varil petrole el koymuştu.