İnsan beynine seyahat kitabı: Beyin Daha Fazlasını İster

George Washington Üniversitesi profesörü, psikiyatrist Dr. Daniel Z. Lieberman ve Georgetown Üniversitesi öğretim vazifelisi Michael E. Long’un birlikte kaleme aldığı Beyin Daha Fazlasını İster beyindeki tek bir kimyasalın, dopaminin, aşkı, cinselliği ve yaratıcılığı nasıl etkilediğini, insanın mukadderatını nasıl belirlediğini anlatıyor.

Beyin Daha Fazlasını İster, neyi niye yaptığımızı sorgularken davranışlarımızın arkasındaki kimyayı görmemizi sağlıyor.

Dopamin

Beyin Daha Fazlasını İster okurlara, hayatları değiştirme potansiyeli olan bir bilgisunuyor. Kazananların neden hile yaptığını, dâhilerin neden daha sık akıl hastalığına yakalandığını, neden neredeyse tüm diyetlerin başarısız olduğunu ve nedenli berallerle muhafazakârların beyinlerinin farklı olduğunu içeren bir dizi olguyuaçıklayan bir bileşen var:

Dopamin.

Beyin ne ister

Dopamin, ebediyen daha fazlasını, daha fazla uyaranı ve daha fazla sürprizi isteyenarzunun kimyasalıdır. Bütün bunların peşindeyken onu ne his, ne kaygı ne deahlak durdurabilir.

Dopamin her dürtümüzün; hırslı bir işinsanının muvaffakiyet peşindekoşarken her şeyini feda etmesine ya da memnun bir eşin yeni birinin yaşatacağıheyecan için her şeyi riske atmasına neden olan o küçük biyolojik tesirin kaynağıdır.