İngiltere Başbakanı Johnson koltuğunu korudu

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Covid-19 kısıtlamaları periyodunda kuralları ihlal etmesi nedeniyle başkanı olduğu Muhafazakar Parti milletvekilleri tarafından yapılan itimat oylamasını 211 milletvekilinin dayanağıyla kazandı.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, ülkede Covid-19 kısıtlamaları devrinde kuralları ihlal ettiği ve “Partygate” olarak isimlendirilen skandallar nedeniyle bugün önderi olduğu Muhafazakar Parti tarafından inanç oylamasına tabi tutuldu. Muhafazakar Partiden 54 milletvekilinin komiteye oylama talebinde bulunmasının akabinde lokal saatle 18.00-20.00 ortasında yapılan oylamada, Johnson 148’e karşı 211 oyla güvenoyunu kazandı.

Oylamanın bitiminden yaklaşık 1 saat sonra Sir Graham Brady tarafından açıklanan sonuca nazaran, Johnson’ın misyonunda kalmasından yana oy kullanan Milletvekilleri yüzde 58 ile çoğunluğu oluşturdu. Oylamadan kısa bir mühlet evvel milletvekilleri ile özel bir toplantı düzenleyen Johnson, güvenoyu kazanamasaydı vazifesinden çekilmesi gerekecekti.

“ONU YÜZDE 100 DESTEKLİYORUM”

Dışişleri Bakanı Liz Truss oylama sonrası yaptığı açıklamada, sonuçtan mutlu olduğunu belirterek, “Meslektaşlarımın Başbakanı desteklenmesine sevindin. Onu yüzde yüz destekliyorum. Artık işe geri dönme zamanı” dedi.

MUHAFAZAKAR PARTİ’DE İSTİFA ZELZELESİ

Johnson’ın misyonu bırakması istikametinde oy kullanan Muhafazakar Parti milletvekillerinden John Penrose ve John Lamont ise oylama sonrası misyonlarından istifa ettiklerini açıkladı.

Ana muhalefetteki Emekçi Partisi Başkanı Keir Starmer, Johnson’a karşı yapılan itimat oylamasının sonuçlarını eleştirerek, “Seçim her zamankinden daha açık. Bölünmüş Muhafazakar Parti, karşılaştığımız sıkıntıları çözme planı olmadan Boris Johnson’ı desteklemeye devam ediyor” dedi.

CORONA KISITLAMALARINI İHLAL ETMİŞTİ

Johnson’ın vazifeden alınıp alınmamasına yönelik oylama talepleri, Johnson’ın Covid-19 devrinde kısıtlama kurallarını ihlal ederek Başbakanlık Ofisi’nde çeşitli partilere katılması hasebiyle yapıldı. 2020 ve 2021’de Covid-19 salgını sırasında kısıtlama kurallarının ihlal edildiğinin ortaya çıkmasından sonra Başbakan Johnson da dahil olmak üzere çok sayıda Başbakanlık Ofisi çalışanı cezaya çarptırıldı.

Partygate skandalı olarak isimlendirilen soruşturma çerçevesinde Başbakan Johnson’ın, ofis çalışanları ve danışmanlarıyla bir doğum günü partisine katıldığı ortaya çıkmıştı. Partilere Johnson’ın eşi Carrie Johnson ve Maliye Bakanı Rishi Sunak da katılmıştı. Johnson, kelam konusu skandal sonrası davranışlarından ötürü özür dilemiş lakin istifa etmeyeceğini belirtmişti.