Ekrem İmamoğlu: İstanbul hak ettiği pahası bulmalı

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Lideri Ekrem İmamoğlu’nun 1990’lı yıllardan bu yana oluşturduğu özel koleksiyonu, Galeri Beylikdüzü’nde bir ortaya getirildi. İmamoğlu’nun kurucusu ve onursal lideri olduğu Batı İstanbul Eğitim Kültür Sanat Vakfı tarafından açılan yeni sanat yerinin açılışına Adana Belediye Lideri Zeydan Karalar, Beylikdüzü Belediye Lideri Mehmet Murat Çalık, Kadıköy Belediye Lideri Şerdil Dara Odabaşı, Avcılar Belediye Lideri Turan Hançerli ile özel koleksiyona yapıtlarıyla katkı sunan sanatkarlar, sanat galerilerinden temsilciler ve kültür sanat dünyasından davetliler katıldı.

.

İstanbul’un binlerce yıllık medeniyet birikimiyle büyük bir koleksiyoncu olduğunu söyleyen İmamoğlu, “Tarihler uzunluğu bu kadar kıymeti içinde barındırmış ve hala çok argümanlı bir kent. Hak ettiği bedeli, hak ettiği durumu İstanbul’a kazandırabildik mi? Ne yazık ki değil. Kesinlikle hak ettiği pahası bulmalı. Keza İstanbul yalnızca bu kentin pahalı olmazsa manasına gelmiyor. Bütün bu coğrafyanın odak noktası, sorumluluğumuz yalnızca bu kentin beşerlerine değil. Bana nazaran İstanbul ismine bu geniş coğrafyaya dönük bir sorumluluk” tabirlerini kullandı.

‘KADIN SANATKARLARI ÖNCELEYEN BİR ANLAYIŞLA HAREKET EDECEĞİZ’

Galeri Beylikdüzü’nün Dilek Kaya İmamoğlu’yla birlikte sanatkarlara takviye olan bir merkeze dönüşmesini istediklerini belirten İmamoğlu, “İstanbul’un yalnızca merkezi pozisyondaki semtleri değil, bütün ilçeleri bu üslup ortamlarla, etkinliklerle kabiliyetlerini arttırsın istiyoruz. Zira bu kentte herkes o talihe sahip olmalı. O denli olduğunda toplumsal huzuru beraberce tesis edebiliriz. Birebir vakitte burada bu sanat yeri farklı özellikleriyle -ki bir e baskı atölyesi de burada hayat bulacak- buluşacak. Bir de Eşim Dilek Kaya İmamoğlu’yla birlikte buranın sanatkarları destekleyen bir merkez olmasını diledik. Bu bahiste da bilhassa yeni mezun ya da mesleğinin başındaki sanatkarları, bayan sanatkarları önceleyen bir anlayışla hareket edeceğiz. Ferdî standını açan sanatkarlara burası konut sahipliği yapsın istiyoruz. Bunun yanı sıra vakit içerisinde genç sanatkarlarla birlikte yalnızca Türkiye’nin değil global bazda da birtakım etkinliklerle, buluşmalarla bağını arttıran bir yapıyı buraya kazandırmak arzusundayız” diye konuştu.

.

EKREM İMAMOĞLU ÖZEL KOLEKSİYONU

Galeri Beylikdüzü’nün birinci standı ‘Ekrem İmamoğlu Özel Koleksiyonu’nun küratörlüğünü İBB Genel Sekreter Yardımcısı Becerikli Polat üstleniyor. Koleksiyonda, illüstrasyondan desene, gravürden heykele, baskı sanatından dijital sanata toplamda 400’ün üzerinde eser yer alıyor. Eserler, 103 sanatkarın imzasını taşıyor.

.