Ege’de mülteci felaketi: Onlarca meyyit ve kayıp var

Yunanistan kıyı güvenliği Ege Denizi’nde batan bottan 29 mülteciyi kurtarırken, onlarca mültecinin kayıp olduğu belirtildi.

Sahil güvenlik sözcüsü Nikos Kokkalas, kurtarılan mültecilerin Antalya’dan yola çıkan botta 60-80 kişi bulunduğu ve İtalya’ya gitmekte olduğu bilgisini verdiğini söyledi.

Kokkalas Yunanistan devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, botun Karpathos adası açıklarında alabora olduğunu ve battığını söyledi. Kokkalas, arama ve kurtarma çalışmalarının sert rüzgara karşın sabahın erken saatlerinde başladığını belirtti.

Adının açıklanmasını istemeyen öteki bir kıyı güvenlik yetkilisi ise, kurtarılan mültecilerin Afganistan, İran ve Irak vatandaşı olduğunu söyledi.

Yunanistan Avrupa’nın 2015-2016 yıllarında karşı karşıya kaldığı göçmen krizinde en ön safda yer alıyordu. Suriye, Irak ve Afganistan’dan kaçan milyonlarca mülteci büyük oranda Türkiye’den Yunanistan’a geçerek Avrupa’ya ulaşmaya çalışıyordu.

Bu sayılar o tarihlerden sonra önemli oranda düşmüştü. Lakin Yunan yetkililer son devirde ülkeye adalar ve Türkiye ile olan kara sonu üzerinden girmeye çalışan kişi sayısında önemli bir artış yaşandığını söylüyor.