CNN International’da dikkat çeken Erdoğan yorumu: Kilit rol oynayacak

28 Mayıs seçimlerinden zaferle çıkan Erdoğan’a tüm dünyadan tebrikler gelirken uluslararası basında da Erdoğan’ın başarısı konuşulmaya devam ediyor.

Tüm dünyanın merakla takip ettiği seçim sonuçları açıklanmasının ardından analizler de peş peşe geldi. Erdoğan’ı ‘Yenilmez’ olarak niteleyen gazetelerin yanında kara kara ne yapacaklarını gündeme getirenler de çıktı. Son olarak ABD merkezli CNN International’da İngiliz gazeteci Richard Quest dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

KÜRESEL KRİZLERDE AKTİF BİR BELİRLEYİCİ

Dış politikaya değinen Quest, “Şu anda hangi küresel krizi ele alırsanız alın, Türkiye çok önemli bir yol oynayacak.” ifadelerini kullandı.

“Üçüncü dönemini kazanıp yüreklenmiş bir Erdoğan, arabulucu, barıştırıcı, gücü ve iktidarı belirleyen kişi haline geldi.” İfadelerini kullanan Quest bu duruma örnek olarak da İsveç’i gösterdi.

Finlandiya’nın NATO üyeliğine onay verildiği ancak İsveç’in kapı dışında bekletildiğini hatırlatan Quest, Erdoğan’ın şimdi daha güçlü olduğunu söyledi.

“Bunu yaz mevsimi yaklaşırken sayıları zirveye ulaşan Akdeniz’deki göçmen krizine de uyarlayabilirsiniz. Suriye’ye, İran’a, Irak’a ve Erdoğan’ın tekrar seçilmesiyle birlikte sahip olduğu güçlü rolünü sergileyeceği diğer tüm sıcak bölgelere de uyarlayabilirsiniz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir