Çin Devlet Lideri’nden Batı’ya ‘yaptırım’ eleştirisi

Çin Devlet Lideri Şi Cinping, Pekin’in konut sahipliğinde yarın çevrim içi yapılacak BRICS Başkanlar Tepesi öncesinde Batı’nın Rusya’ya yönelik ekonomik yaptırımlarını, ülkelerin ismini anmadan eleştirdi.

BRICS Önderler Tepesi öncesinde düzenlenen iş forumunda konuşan Şi, hegemonya arayışının ve bloklar ortası cepheleşmenin barış ve güvenlik sağlamadığını belirtti.

Şi, “Ukrayna krizi, dünyadaki herkes için yeni bir uyanma daveti. Bu (kriz), bize güç pozisyonunda olmaya duyulan kör inancın, güvenliğini başkalarının güvenliği kıymetine sağlamaya çalışmanın güvenlik ikileminden diğer sonucu olmayacağını hatırlatıyor” dedi.

“TÜM DÜNYAYA FELAKET GETİRECEK”

Büyük, gelişmiş ülkelerin iktisat siyasetlerinde sorumlu hareket etmesi, izledikleri siyasetlerin olumsuz tesirlerinin ve gelişmekte olan ülkelere getirdiği ağır yükün farkında olması gerektiğine işaret eden Şi, şöyle devam etti:

“Yaptırımların iki ucu sivri kılıç olduğu ve bumerang tesiriyle uygulayanlara ziyan verdiği çok kere kanıtlanmıştır. Milletlerarası maliye ve para sistemlerindeki hakimiyetini, global ekonomiyi siyasallaştırmaya, kendileri için kaldıraç ve silah olarak kullanmaya çalışanlar, sonunda kendilerine ve başkalarına ziyan verecek, tüm dünyaya felaket getirecektir.”

Şi’nin, yaptırımlara yönelik tenkitlerini Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’nın oluşturduğu BRICS kümesinin tepe toplantısı öncesinde lisana getirmesi dikkati çekti.

MOSKOVA İDARESİNİ GAYE ALAN FİNANSAL YAPTIRIMLAR

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasının akabinde ABD, İngiltere, Kanada, AB ve öbür Batı müttefikleri, Moskova idaresini maksat alan ticari ve finansal yaptırımlar uygulama kararı almıştı.

Yaptırımlar kapsamında çok sayıda kurumun ve Rus idareye yakın ismin varlıklarına önlem getirilirken, Rusya bankalar ortası memleketler arası para transferlerinin yapıldığı SWIFT sisteminden dışlanmıştı.

Çok sayıda Batılı ülke, Rusya Merkez Bankasının rezerv ve varlıklarının idaresiyle ilgili süreçleri durdurmuş, Moskova idaresinin rezervlerin büyük kısmına erişimi kesilmişti.

Rus petrol ve doğalgazının kıymetli alıcısı pozisyonundaki Çin, Ukrayna’daki savaşla ilgili “işgal”, “saldırı” sözcükleri ile “kınama” manasına gelecek sözleri kullanmaktan kaçınmıştı.