Çin 2030 yılında Neptün’e nükleer güç ile çalışan uzay aracı göndermeyi hedefliyor

Çin’deki bir küme bilim adamı 2030 yılında güneş sistemimizin en dışındaki gezegen olan Neptün’ün yörüngesine nükleer fisyonla çalışan bir uzay aracı göndermeyi teklif etti.

Gökbilimciler şimdi Uranüs ve Neptün’ü ayrıntılı bir halde inceleyemedi. Şimdiye kadar toplanan en yeterli datalar, 1986 ve 1989’da NASA’nın Voyager 2’sinden geldi.

Çinli bilim adamları Neptün’ün yörüngesine nükleer güç ile çalışan bir uzay aracı fırlatmanın mümkün olabileceğini söyledi. Lakin Neptün’e uzay aracı göründüğü kadar kolay değil.

Neptün, güneş sisteminin en ucunda yer alıyor. Bu nedenle hayli fazla soğuk ve karanlık. Güneş’ten uzağa uçan uzay araçları güneş gücünden yararlanamıyor. Ayrıyeten sabit yörüngelerini muhafazaya yarayan aletlerin donmasını önlemek için öteki güç kaynaklarına da gereksinim duyuyor. Bu nedenle güneşten uzağa gönderilen uzay araçları, Plütonyum-238 üzere izotopların radyoaktif bozunmasından kaynaklanan ısıyı elektriğe dönüştürerek çalışırlar.

Çinli bilim adamları, Neptün projesi için nükleer fisyon reaktörü tarafından desteklenen 3 bin tonluk uzay aracı dizaynını öngörüyor. Bu uzay aracı dört küçük uydu taşıyacak; İkisi Neptün’ün atmosferini incelemek için öbür ikisi de en büyük ayı Triton’u araştırmak için. Bilim adamları, bu türlü bir uzay aracını fırlatmak için en yeterli vaktin 2030 olacağını varsayım ediyor. Buz devlerini incelemek, gökbilimcilere Güneş Sistemi’nin 4,5 milyar yıl boyunca nasıl oluştuğunu ve geliştiğini daha yeterli anlamalarını sağlayacak.

Çin Devlet Lideri Xi Jinping daha evvel “Geniş cihanı keşfetmek, uzay sanayisini geliştirmek ve Çin’i bir uzay gücüne dönüştürmek ebedi hayalimizdir” demişti. Bu kapsamda Çin uzay yatırımlarını artırmış durumda.

KAYNAK: THE REGİSTER