CHP tartışıyor: Küçük partilere bu kadar milletvekili neden verildi… Odatv pazarlıkların arka planını araştırdı: Kılıçdaroğlu’nu Yöneylem şirketi kandırdı

Odatv – Özel

CHP listelerinden meclise giren DEVA ve Gelecek Partisi’nin milletvekilleri gündemde.

Ortak liste ile girilen seçimde CHP oyların yüzde 25’ini alırken, DEVA Partisi 15, Gelecek Partisi ise tam 10 milletvekili çıkardı.

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, geçen ay yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Bütün hazırlıklarımız kendimiz seçime girecekmiş gibi hazırlıklar idi. Bizzat benim başkanlığımda tam 1 hafta boyunca kapandık. Tek tek isimleri değerlendirdik, 87 seçim bölgesine ayırdık. CHP’den bize teklif geldi. Simülasyon yapıyoruz. Tek listeden girdiğimizde toplamda daha fazla milletvekili elde ediyoruz dendi. Sayın Kılıçdaroğlu ile de konuştuk bunu. Nihayetinde Meclis’te güçlü şekilde var olmamız herkesin lehine olacaktı. Kendi simülasyon sistemine tabi tuttuğumuzda biz de bu gerçeği gördük. İşin matematiğine baktığımızda ilişki bir kazan kazan ilişkisi.”

SİMÜLASYONU YAPAN FİRMA: YÖNEYLEM ARAŞTIRMA

Kemal Kılıçdaroğlu’na, DEVA Partisi ile ortak liste yapılması durumunda Millet İttifakı’nın kazançlı çıkacağına dair simülasyonu yapan şirket ise Yöneylem Araştırma.

Direktörü Derya Kömürcü olan şirket, Kılıçdaroğlu’nun masasına koyduğu veriler ile, Ali Babacan’ın simülasyonu ile paralel bilgiler verdi.

Yöneylem Araştırma’nın sahibi ise Veysi Fidan. Şirketin kurucusu olan Veysi Fidan, Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar ile yakın arkadaş. Öte yandan Veysi Fidan’ın, CHP örgütlerden sorumlu genel başkan yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı ile de yakın olduğu biliniyor.

Veysi Fidan, araştırma ve anketörlük sektörüne 1988’de giriş yaptı. 2002’de kurduğu şirketi, o tarihten beri Cumhuriyet Halk Partisi ile çalışıyor.

KILIÇDAROĞLU’NUN ÖNÜNE KONULAN HATALI VERİLER

Yöneylem Araştırma şirketi, 14 Mayıs seçimleri için son anketini seçimden tam üç gün önce ilan etti. Yöneylam Araştırma’nın anket sonuçları şu şekildeydi: Kemal Kılıçdaroğlu yüzde 49,5 Recep Tayyip Erdoğan yüzde 44,5. AKP’nin oyu ise yüzde 35,5, CHP yüzde 30,4 olarak gösterildi.

Seçimin “ikinci tura kalacağını” ifade eden Yöneylem Araştırma Şirketi, bu durumda muhalefet adayının en az yüzde 51,5 oy alacağına dair Ocak ve Şubat ayında iki ayrı rapor yayınladı.

Öte yandan geçen yıl Kemal Kılıçdaroğlu’nun masasına konulan Yöneylem Araştırma verilerinde şu ifadeler yer alıyordu: “Erdoğan’a asla oy vermem’ diyenlerin oranı zirveye ulaşarak yüzde 55.8 olarak ölçüldü.”

“Bugün seçim olsa seçmenlerin yüzde 50,5’i muhalefet adayına oy verecek, yalnızca yüzde 35,7’si Erdoğan’ı tercih ediyor. Kararsızların oranı yüzde 9,5.”

Yöneylem Araştırma, Kemal Kılıçdaroğlu’na verdiği anket bilgileri, veriler ve simülasyonlar ile, seçimin ilk turdan kazanılacağını, DEVA-Gelecek-Saadet-Demokrat Parti ile ortak liste yapıldığında en az yüzde 30 oy alınacağını söyledi.

Buna karşılık Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda yüzde 44,88 oy aldı. CHP’nin aldığı oy ise yüzde 25,33 oldu. Millet İttifakı’nın oy oranı ise yüzde 35.02 olarak kayıtlara geçti.

2018’de CHP-İYİ Parti-Saadet Partisi’nin toplam oy oranı 33.95’di. CHP’nin aldığı oy ise yüzde 22,65’ti.

İlk kez oy veren seçmenler dahil edilmese bile, DEVA, Gelecek ve Demokar Parti’nin dahil olduğu Millet İttifakı’nın oyunun yalnızca yüzde 1,07 arttığı görüldü.

Yöneylem Araştırma şirketi ise CHP’nin tek başına yüzde 30 bandını aşacağını iddia ederek Kemal Kılıçdaroğlu’na bu doğrultuda bilgi verdi.

İLK BAŞTA “AYRI GİRECEĞİZ” DEMİŞTİ

Ali Babacan, geçen yıl yaptığı açıklamada şu sözleri söyledi: “Seçime kendi ad ve logomuzla gireceğiz.”

O sözlerin tarihi 27 Nisan 2022’ydi.

Tam bir yıl sonra, 26 Nisan 2023’te ise “Simülasyon verilerinden” bahseden Ali Babacan, “Matematik hesabı ile ortak liste yapmaya karar verdik” dedi.

Simülasyon verileri sebebiyle yüzde 25 oy alarak 169 milletvekili çıkarmaya hak kazanan CHP’nin tam 38 vekili DEVA, Gelecek, Saadet ve Demokrat Parti’ye gitti. CHP’yi sadece 131 vekil temsil edecek.

KARAMOLLAOĞLU’NUN TEKLİFİ REDDEDİLDİ

Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, Gelecek Partisi, Deva Partisi ve Demokrat Parti ile ittifak kurmak istedi. Eğer bu dört parti ortak liste hazırlayarak seçime girseydi, yalnızca 1 veya 2 milletvekili çıkarabilecekti. Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu, Karamollaoğlu’nun bu teklifini reddetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir