Brent petrol fiyatı ne kadar oldu? (25 Mayıs 2022)

Dün 111,91 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 110,69 dolar düzeyinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.06 prestijiyle kapanışa nazaran yüzde 0,55 artışla 111,30 dolar oldu. Tıpkı dakikalarda Batı Teksas çeşidi (WTI) ham petrolün varili 110,53 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, global petrol piyasalarındaki arz daralması telaşları ve dünyanın en büyük petrol tüketicisi ABD’de yaklaşan seyahat dönemiyle artan güçlü talep beklentileri tesirli oldu.

Misyonuna yeni atanan Fransa Dışişleri Bakanı Catherine Colonna, dün yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği üyesi ülkelerin Rusya’ya yönelik petrol yaptırımı konusunda muahedeye varacağı konusunda optimist olduğunu belirtti.

PETROL TALEBİNDE YÜKSELİŞ BEKLENTİLERİNİ ARTIRIYOR

ABD’de 30 Mayıs Anma Günü’ne denk gelen hafta sonunun son iki yılın en ağır günlerinden olması bekleniyor. Eylül ayına kadar devam edecek ağır seyahat dönemi petrol talebinde yükseliş beklentilerini artırıyor.

Öte yandan, Çin’in başşehri Pekin’de Covid-19 önlemleri devam ederken, ülkenin ticaret merkezi Şanghay’da 1 Haziran prestijiyle önlemlerin hafifletilerek olağanlaşmanın başlaması bekleniyor. Ülkede yeni kısıtlamaların uygulanabileceğine yönelik kaygılar global petrol fiyatlarında baskı oluşturmaya devam ediyor.

Amerikan Petrol Enstitüsü öngörüsüne nazaran, ülkenin ticari ham petrol stokları geçen hafta bir evvelki haftaya nazaran 567 bin varil arttı. Piyasa beklentisi, stokların yaklaşık 690 bin varil azalacağı istikametindeydi.

ABD Güç Enformasyon Yönetiminin resmi petrol stok dataları bugün açıklanacak.

Brent petrolde teknik olarak 112,27 ile 113,42 dolar aralığının direnç, 111,12 ile 109,97 dolar aralığının ise takviye bölgesi olarak izlenebileceği tabir ediliyor.