Bilal Erdoğan: ‘Daha inançlı bir jenerasyon yetişsin istiyoruz’

Türkiye genelindeki 600 civarında İmam Hatip Derneği’nin iştirakiyle Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) 4 Eylül Kültür Merkezi Keykavus Konferans Salonu’nda düzenlenen 19’uncu LİDER İmam Hatipliler Kurultayı başladı.

‘AYASOFYA’NIN AÇILIŞININ ŞÜKRÜNÜ YERİNE GETİREMEDİK’

Kurultayın iştirakçilerinden biri de AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan oldu.

Burada bir konuşma yapan ve kurultayın bu yılki teması ‘Ahde Vefa’ya dikkat çeken Erdoğan, “Seçilen tema her vakit çok hoş olmuştu. Bu sene de ‘Ahde Vefa’ tercih edilmiş. Ayasofya’nın açılışıyla ilgili sözlerimden bahsedildi. Ahde Vefa’yı konuşacaksak şayet o vakit Ayasofya probleminden açalım” dedi.

Erdoğan, şöyle konuştu:

“Ben Ayasofya açıldığı vakit salgın koşullarında İstanbul’da cuma günü namazdan sonra bir buluşma yaptık. Salgın kaidelerine çok uygun bir buluşma da değildi. Salonu doldurmuştuk, aralık maske falan çok dikkat edilmemişti. Hamdolsun bu salgın belası da geride kalıyor. Ancak o gün orada aslında bunu tertip ederken demiştik ki; Anadolu’nun dört bir yanından beşerler salgın demeyecek Ayasofya’nın açılışı için gelecek. Bir yemek ikram edelim, kutlama halinde olsun. Ancak o gün orada sorular ve tenkitler falan gelmeye başladı. Ben de sıra bana gelince bu anın ruhu şu anda bunun keyfini çıkarmak, bunu kutlamak, şükrünü eda etmek olduğu için, biraz bunu kınamıştım. Lakin biz o gün bugündür Ayasofya’nın açılışının şükrünü yerine getiremedik.”

“Biz Ayasofya’nın tekrar Müslümanlığın ibadetine iade edilmesini esasen hak etmedik diyorum” tabirlerini kullanan Erdoğan, “Daha da diğer yerden bakmaya çalışıyorum. Ne Sultan Ahmet’i doldurduk, ne Süleymaniye’yi doldurduk, ne vakit namazlarımızı mescitlerde kılar olduk. Ancak Allah bize Ayasofya mükafatını verdi. İstanbul’un fethinin sembol mescidi olan Ayasofya Mescidi bunun şükrünü eda etmek için bizim namazlarımızda daha dikkatli olmamız, namazlarımızı mümkün olduğunca cemaatle mescitlerde kılmamız gerekiyor” sözlerini kullandı.

‘DAHA İNANÇLI BİR JENERASYON YETİŞSİN İSTİYORUZ’

Ahde Vefa denince bu devirdeki ümmet olarak Allah’a olan vefanın düşünülmesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, “Bizler sivil toplum kuruluşlarıyız, birebir yolun yolcusuyuz. Daha inançlı bir kuşak yetişsin istiyoruz. Bununla da yetinmiyoruz inançlı olsun, Allah dehşetiyle büyüsün, ahlaklı olsun lakin bir de dünya nereye gidiyor? Bunun gerisinde kalmasın. Bilimde, fende, teknolojide, fikirde lider olsun. Tıpkı vakitte bunun gayretini veriyoruz” dedi.

“Hatta vakit zaman hazırlık sınıfında 10 saat İngilizce olsun da Kur’an-ı Kerim’e sonra bakarız şekli kaymalar da olabiliyor” diye konuşan Erdoğan, “Biz bu çocukları âlâ yetiştirmek istiyoruz ancak dünya olarak da geri kalmalarına tahammülümüz yok. Bütün toplantılarımızda da bunları konuşuyoruz. Bu buluşmalarımızda şunu gördüğümü söylemem lazım. Bu yolun yolcusu, bu işlere vaktiyle, fikriyle, malıyla katkı sağlayan arkadaşlarımızın sayısı çok sonludur. Birçok vilayetimizde bütün bu cins istekli işler 3 kişinin, 5 kişinin, 13- 15 kişinin sırtında devam ediyor. Münasebetiyle bizim ne yapıp yapıp, bu çeşit istekli faaliyetlerimize daha çok arkadaşlarımızı katıyor olmamız lazım. Vakit da makûs bir vakit. Kimsenin kimseye tahammülü kalmadı. Gerçekten bu türlü bir çağ yaşıyoruz” kelamlarını kullandı.

‘ÇOCUKLARIMIZIN İMAM HATİP’E GİTMESİNİ ÖNEMSİYORUM’

İmam Hatip okullarının tercihinde çocuklara yol gösterilmesi gerektiğini söyleyen Erdoğan, “Cumhurbaşkanı İmam Hatipli. 4 çocuğunu da İmam Hatip’e göndermiş. Ben artık oğlumu İmam Hatip’e gönderdim, ortaokulu bitirdi liseye başladı. Buna da sahip çıkmamız bir ‘Ahde Vefa’dır. İmam Hatip okullarının binaları neden bu kadar hoş? Devlet bunları daha hoş yaptığı için değil. Buna sahip çıkan hayırseverler, vakıflar, dernekler olduğu için. Çocuklara bunları anlattığınız vakit gösterdiğiniz vakit ortada ‘dağlar kadar fark var’ diyor. O vakit çocuğun İmam Hatip’i tercih etmesi de çocuklarımızı ikna etmemiz de çok sıkıntı değil. O vakit Ahde Vefa ise İmam Hatipliler Kurultayı’nda etrafımızdaki arkadaşlarımızın ve kendi çocuklarımızın İmam Hatip’e gitmesi konusunda da ayağımızın sekmemesi lazım. Bunu da önemsiyorum” sözlerini kullandı.