Biden duyurdu: Ukrayna’ya 1 milyar dolarlık yeni güvenlik yardımı

Biden, yaptığı yazılı açıklamada bugün Ukrayna Devlet Lideri Vlodomir Zelenskiy ile bir telefon görüşmesi yaptığını ve Rusya ile devam eden savaşı ele aldıklarını kaydetti. Görüşmede ABD’nin Ukrayna’ya yardımlarını sürdüreceğini lisana getirdiğini belirten Biden, “Zelenskiy’i ABD’nin Ukrayna’ya 1 milyar dolar daha güvenlik yardımı yapacağı konusunda bilgilendirdim. Bu yardımlar ortasında, ağır silahlar, kıyı savunma silahlarının yanı sıra Ukrayna’nın Donbas’taki savunma operasyonları için gerekli gelişmiş füze sistemleri için cephanelikler yer alacak.” sözünü kullandı.

225 MİLYON DOLARLIK EK İNSANİ YARDIM

Biden, görüşmede ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin’in bugün Brüksel’deki NATO Savunma Bakanları Toplantısındaki Ukrayna’ya milletlerarası dayanağın artırılmasına yönelik uğraşlarının da ele alındığını aktardı.

Öte yandan ABD’nin savaş mağduru Ukraynalılara yönelik yardım kelamını de yinelediğini kaydeden Biden, “Bugün ayrıyeten Ukrayna içindeki insanlara yardım için 225 milyon dolarlık ek insani yardım duyuruyorum. Bunun içinde inançlı içme suyu, tıbbi muhtaçlıklar, sıhhat gereçleri, besin, barınma ve insanların temel gereksinimlerini karşılaması için nakit paralar olacak.” tabirini kullandı.