AYM’den Davutpaşa patlaması kararı: Kamu vazifelilerinin cezaları ertelendi, ömür hakkı ihlal edildi

İSTANBUL- İstanbul Davutpaşa’daki kaçak maytap atölyesinde 31 Ocak 2008’de yaşanan patlamada 21 kişi can verdi, 115 kişi de yaralandı. Patlamaya ait davalar yıllarca sürdü, belediye ve kamu vazifelileri de haklarında açılan davalarda yargılandı. Kimi beraat etti, kimine verilen cezalar ise ‘hükmün açıklanması geri bırakılarak’ ertelendi.

Patlamada yakınlarını kaybedenler ise davanın peşini bırakmadı, olayda sorumluluğu bulunan kamu görevlilerine verilen cezaların ertelenmesini ve davaların ‘zaman aşımı’ndan düşmesini ‘yaşam hakkı ihlali’ gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı.

14 YIL SONRA YİNE YARGILAMA VE TAZMİNAT KARARI

Patlamadan 14 yıl sonra Anayasa Mahkemesi, davayı karara bağladı. Resmi Gazete’de yayımlanarak mutlaklaşan karara nazaran AYM, ‘yaşam hakkının ihlal edildiğine’ karar verdi.

Kararın bir örneğinin ‘Anayasa’nın 17. Unsuru’nun ihlalinin sonuçlarının ortadan kaldırılması için yine yargılama yapılmak üzere Bakırköy 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmesine hükmeden Yüksek Mahkeme, müracaatçılara 1 milyon 200 bin TL tazminat ödenmesini kararlaştırdı.