Avrupa Merkez Bankası’nın 11 yıl sonra faiz artırımı kararı alması bankaları nasıl etkileyecek?

Avrupa bankaları, güç arzını sınırlayarak ekonomiyi ağır etkileyen Ukrayna savaşının yanı sıra artan enflasyon ve faizlerdeki artışın neden olduğu mali daralmayla da gayret etmek zorunda kaldı.

UBS, Deutsche Bank, Credit Suisse , BNP Paribas ve UniCredit’in önümüzdeki hafta açıklayacakları ikinci çeyrek bilançoları yatırımcılar için belirleyici olacak.

Yüksek faiz oranları, bankaların kredilerden sağladıkları faiz gelirlerini artırsa da, artan borçlanma maliyetleri ile güç durumda kalan müşterilerin kredilerini geri ödeyememesi bankaları zora sokabilir.

Yatırımcıların kuvvetli ekonomik şartlar nedeniyle temkinli davranması Avrupa bankalarının ABD’deki rakipleri üzere, yatırım eserlerinin satışı ve mutabakatlardan daha az para kazanması manasına geliyor.

Özellikle Almanya’nın Rus gücüne bağımlı olması ve iktisadının rastgele bir arz daralmasından göreceği önemli ziyan nedeniyle Alman bankaları sorunun tam merkezinde yer alıyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu S&P’de analist olan Giles Edwards, Avrupa bankalarıyla ilgili tasaların borçluların kredi geri ödemelerini ne oranda yapacağına bağlı olduğunu söyledi.

Edwards sıkıntılı kredilerde büyük ve ani artış beklemese de, baskı olduğunu gösteren “erken ihtar işaretlerini” yakından izlediklerini kaydetti.

Analistler ayrıyeten hükümetle kurtarma paketi görüşmeleri yapan Alman güç şirketi Uniper’in akıbetini de yakından takip ediyorlar.

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in analistlerinden Michael Rohr, Alman bankalarının kredi kaynaklı ziyanları toparlamak için daha fazla provizyon ayırmak zorunda kalabileceğini söyledi.

Analistler, son iki ayda birçok kriz yaşayan Almanya’nın en büyük bankası Deutsche Bank için kâr iddialarını düşürdüler ve sıkıntılı krediler için ayırdığı karşılıkların ölçüsüne yönelik iddiaları yükselttiler.

Rohr, Deutsche Bank için en büyük riskin “ciddi resesyon” olduğunu söyledi.

BANKALAR TEMKİNLİ OLMAYA DEVAM EDECEK

ECB anketine nazaran Euro bölgesi bankaları ikinci çeyrekte krediye erişimi sıkılaştırırken, temkinli olmaya devam edecek.

Almanya’nın kooperatif bankaları, bu yıl kredilerdeki azalmayla kârlarında “ciddi bir düşüş” beklediklerini açıkladı.

Euro bölgesi bankacılık payları kelam konusu telaşlarla yılın başından bugüne kadar yüzde 22’den fazla düştü, Avrupa’nın en büyük şirketlerini takip eden STOXX 600 endeksi de yılın başından bu yana yüzde 13 geriledi.

Fiyatlardaki önemli artışı sınırlamak için faizleri 50 baz puan yükselten ECB daha evvel, çok ısınan emlak piyasası üzere mümkün risklere karşı ihtarda bulunmuştu.

Birçok ülke koronavirüs salgını boyunca ekonomilerine milyarlarca takviye verirken ECB artık bu sefer iktisada dayanak veremeyebileceğini açıkladı.

“BU BENİ ENDİŞELENDİRİYOR”

İspanya’da isminin açıklanmasını istemeyen üst seviye bir iktisat yetkilisi, bankaların genel olarak kırılgan olduğunu söyledi. Yetkili birebir vakitte temerrüde düşebilecek yakın izlemedeki çok sayıda krediye de dikkat çekti.

Yetkili, “Gerçek tesirin ne olacağını bilmiyorum ve … bu beni endişelendiriyor” dedi. Santander ve BBVA bu ay sonunda ikinci çeyrek bilançolarını açıklayacak.

Siyasi krizle boğuşan İtalya’da devlet tahvillerine yönelik baskının artması bankaların sermaye birikimlerinin de aşınmasına neden oluyor.

İtalya’nın Rus doğalgazına olan bağımlılığı ve çoğunlukla küçük işyerlerinden oluşan imalat bölümünün yükü ülkede resesyon yaşanması ihtimalini artırıyor.

Öte yandan, İngiltere bankalarınının güçlü sonuçlar açıklamasını beklediğini belirten Accenture bankacılık strateji danışmanı Tom Merry, problemli kredilere ayrılan karşılıklarda artış olacağını kestirim ettiğini söyledi.

NatWest birinci çeyrekte temerrüde düşecek krediler için ayırdığı karşılıklardan 38 milyon sterlin özgür bırakmıştı. Bu çeyrekte ise analistler ortasında yapılan ankete nazaran varlıklarının bedel düşüşüne karşı ayırdığı karşılıklardan 136 milyon sterlin hür bırakması bekleniyor.

Analistler, daha yüksek marjlara sahip yatırım bankacılığı alanında ise Avrupa bankalarında, ABD bankalarına paralel, geçen yılın birebir periyoduna nazaran bankacılık süreçlerinden elde edilen gelirlerin düşmesini bekliyor.

JPMorgan ve Morgan Stanley ikinci çeyrekte yatırım bankacılığı üniteleri gelirlerinin geçen seneye nazaran yarıdan fazla düştüğünü bildirmişti. ABD’de şirketlerin birleşme hacminin bu yılın birinci yarısında yüzde 29 düştüğünü gösteren Refinitiv datalarına nazaran Avrupa’da şirketlerin birleşme hacmi yüzde 1 arttı.

 

ABD’de etkin olaması nedeniyle İngiltere bankası Barclays Wall Street’teki rakiplerine benzeri sonuçlar açıklayabilir, ama Asya pazarlarına odaklanan HSBC ve Standard Chartered ise daha düzgün performans gösterebilir.