Avrupa basketbolunun doruğundaki başantrenör: Ergin Ataman

Anadolu Efes’in başında üst üste ikinci defa THY Avrupa Ligi şampiyonluğuna ulaşan Ergin Ataman, elde ettiği başarılarla Avrupa basketboluna damga vuruyor.

Avrupa’nın en âlâ başantrenörleri ortasında yer alan Ataman, 26 yıllık mesleğinde 5’i Avrupa kupalarında olmak üzere toplam 23 şampiyonluk yaşadı.

Anadolu Efes’te 2 THY Avrupa Ligi, 3 lig, 4 Cumhurbaşkanlığı ve 3 Türkiye Kupası elde eden Ataman, Beşiktaş’a ise birer lig, FIBA EuroChallenge ve Türkiye Kupası şampiyonlukları kazandırdı.

Galatasaray’ın başında birer lig ve ULEB Avrupa Kupası kazanma başarısı gösteren Ataman, Ülkerspor’da ise 2’şer sefer Cumhurbaşkanlığı ve Türkiye Kupası zaferi elde etti.

İtalya temsilcisi Montepaschi Siena ile FIBA Saporta Kupası sevinci yaşayan Ataman, Türk Telekom’da da bir defa Cumhurbaşkanlığı Kupası kazandı.

Avrupa’da finaller ondan sorulur

Ergin Ataman, Avrupa kupalarında finallerde gösterdiği gerçek idare ve aldığı başarılı sonuçlarla dikkati çekiyor.

Tecrübeli teknik adam, Avrupa’da 4 farklı ekibin başında 6 kere finalde çaba etti. Kelam konusu finallerin 5’inden zaferle ayrılan Ataman, yalnızca 1’inde mağlup olmanın ıstırabını yaşadı.

Ergin Ataman, İtalya’nın Montepaschi Siena ekibiyle 2002’de FIBA Saporta Kupası, Beşiktaş ile 2012’de FIBA EuroChallenge Kupası, Galatasaray ile 2016’da ULEB Avrupa Kupası ve Anadolu Efes ile 2021 ve 2022’de THY Avrupa Ligi şampiyonluğu elde etti.

Ataman, Avrupa kupalarında finallerde tek mağlubiyetini ise 2019’da Anadolu Efes’in başında yaşadı. Lacivert-beyazlı kadro, THY Avrupa Ligi finalinde Rusya temsilcisi CSKA Moskova’ya mağlup olarak ikincilikle yetindi.

Üst üste 2 kere kazanan 8 başantrenörden biri

Ergin Ataman, 1958’den bu yana farklı isimler altında oynanan Avrupa basketbolunun kulüpler seviyesindeki bir numaralı tertibinde üst üste 2 defa şampiyonluk yaşayan 8 başantrenör ortasında yer alıyor.

Aleksander Gomelskiy (1958, 1959, 1960), Pedro Ferrandiz (1967, 1968), Aleksandar Nikolic (1972, 1973), Sandro Gamba (1975, 1976), Bozidar Maljkovic (1989, 1990), Zeljko Obradovic (1994, 1995) ve Pini Gershon (2004, 2005) tertipte arka arda kupayı kazanma başarısı göstermişti.

Ataman, lacivert-beyazlı ekibin başında Avrupa Ligi’ni üst üste kazanarak bu başarıyı 17 yıl sonra elde eden birinci isim oldu. Deneyimli çalıştırıcı, gelecek dönem da THY Avrupa Ligi’nde şampiyonluk yaşaması halinde Gomelskiy’nin akabinde bu tertipte üçleme yapan ikinci başantrenör olacak.

Yakın vakitte ikinci sefer A Ulusal Kadro’nun başına geçen Ergin Ataman, ayrıyeten 4 farklı grupta Avrupa kupası kazanan dördüncü, Avrupa Ligi ile ULEB Avrupa Kupası’nda şampiyonluk yaşayan ve Avrupa’da 4 farklı kupa kazanan üçüncü başantrenör unvanlarını da elinde bulunduruyor.