Artık o da lüks oldu: Yumurtaya yüzde yüz zam!

Yem, nakliye ve akaryakıt fiyatları temel besin eserlerinin fiyatlarına artırım olarak yansımayı sürdürüyor. Yumurta üreticileri, maliyetlerin artmasından ötürü yumurta fiyatlarına yüzde yüz artırım yaptı. Geçtiğimiz haftalarda 30’lu kolisi 30 lira olan yumurtanın artırımlı fiyatı 60 lirayı buldu.

Zarar ettiklerini söyleyen üreticiler, fiyatın 70 liraya çıkması gerektiğini söylüyor.

‘MALİYETLERLE SATIŞ FİYATLARI BİRBİRİNİ KURTARMIYOR’

Diyarbakır’da yumurta işletmeciliği yapan Vehbi Yalın, yumurta üretim maliyetlerinin önemli oranda arttığını ve üreticilerin ziyanda olduğunu söyledi. Artan maliyetlere dikkat çeken Yalın, fiyatın 60-70 lira bandına gelmesi gerektiğini söyledi. Yalın “Şu anki fiyatlara nazaran bile üretici hala ziyanda. Beyaz yumurtanın perakende satış fiyatı 55-60 bandında. Kahverengi yumurta ise şu an piyasada yok. Kahverengi yumurtanın fiyatı da 5 TL daha fazla. Aslında yumurta fiyatları üretim fazlalığından ötürü çok geri kalmıştı. Şu anki maliyetlerle satış fiyatları birbirini kurtarmıyor, üretici hala zararda” dedi.

‘FİYATLARIN DÜŞÜK OLMASI ÜRETİCİYİ İFLASA GÖTÜRDÜ’

“Yaz dönemi iş yok ve üretim fazlalığından ötürü yumurta para etmiyor” diyen Yalın “Birçok tavukçu ziyanda olduğu için üretimini kapattı, tavuklarını kesti. Piyasada mal daralınca fiyatlar olması gereken düzeye geldi. Lakin bu fiyatlar da yetersiz, yeni bir artırım gelmesi lazım. Zira bu fiyatlarla üreticinin ayakta kalma talihi zayıf. Fiyatların düşük olması üreticiyi iflasa götürdü. Yüzde 30-40 ziyan var. Bütün üreticiler borç altında. Bu fiyatların üstüne biraz daha gelmesi lazım ki üretici ayakta kalabilsin. Yumurtanın kolisinin perakendede 60-70 TL bandında satılması lazım ki, üreticiyi kurtarsın” biçiminde konuştu.