Antalya’da caretta caretta Rus bayanın kalçasını ısırdı

Antalya’nın Muratpaşa ilçesine bağlı Güzeolaba Mahallesi’nde yaşayan 64 yaşındaki Rus asıllı Liidia Bazarova, arkadaşıyla birlikte 2 gün evvel sabah saatlerinde denize gitti.

Örnekköy kıyısının halk plajı kısmından denize giren Bazarova, bir mühlet yüzdü ve dönüşe geçti.

Kıyıya gerçek yaklaştığında sırt üstü yüzmeye başlayan Bazarova’nın kalçasını ve elini, caretta caretta ısırdı.

Cankurtaranı da caretta ısırdı

Neye uğradığını şaşıran kadının çabalamasının akabinde caretta, bu sefer birinci yerin üst noktasını ısırdı.

Kadının yardımına ise cankurtaran Mustafa Sarı, koştu. Caretta caretta Bazarova’yı bırakırken bu defa cankurtaranın omzunu ısırdı.

Kadının kalçası morardı

Kısa müddetli yaşanan arbedenin akabinde caretta caretta korkarak bölgeden uzaklaştı.

Yakınlarının yardımıyla konuta giden Bazarova, daha sonra yakındaki bir hastaneye götürüldü. İlaç ve krem verilen kadının kalçası ise uzunluklu boyunca morardı.

İHA’nın haberine nazaran; caretta carettanın ısırdığı yerlerde ise diş izlerinin olduğu görüldü.

15 günde 11 kişi carettasaldırısına maruz kaldı

Plajın yaklaşık 5-10 metre açıklarında dolaşan carettacaretta ise vatandaşların cep telefonu kamerasına yansıdı.

Platform üzerinden elini ve ayaklarını suya uzatan vatandaşların hareketlerine carettacarettanın hareketlendiği ve yaklaştığı anlar kaydedildi.

Öte yandan bölgede son 15 gün içinde yaklaşık 11 kişinin carettacarettasaldırısına maruz kaldığı öğrenildi.


“Bir anda kalçamı bir şey ısırdı, inanılmaz güçlüydü”

Kalçasının bir tarafına oturamayan Lidiia Bazarova, haftada iki yada üç gün tıpkı bölgeye arkadaşıyla denize gittiğini başına birinci sefer bu türlü bir şeyin geldiğini söyledi.

Halk plajından perşembe sabahı denize girdiğini lisana getiren Bazarova, “Bir müddet yüzdüm ve dönüşe geçtim. Kıyıya 4-5 metre kalınca sırtüstü dinlenmek istedim. Bir anda kalçamı bir şey ısırdı. İnanılmaz güçlüydü.

Ne olduğunu bilmiyorum, neyin ısırdığını, görmeden çırpınmaya vurmaya başladım. Birinci ısırdığı yeri bırakıp öteki noktayı ısırdı. Uğraş etmeye devam etti. Sonra elimi ısırdı.

Cankurtaran geldi, yüksek ses çıkardı fakat sonra ona saldırdı. Cankurtaran benim dışarı çıkmamı istedi lakin o deniz kaplumbağasıyla orada kaldı. Çok korktum uzun bir müddet denize gitmeyeceğim.” dedi.


“Artık denize gitmeyeceğiz”

Kamila Bazarova, annesinin çok korktuğunu kaplumbağanın ısırdığı yerlerin simsiyah olduğunu kaydederek, “Cankurtarana teşekkür ediyoruz. O olmasa tahminen sonuç berbat olabilirdi.

Daha evvel de buna benzeri olaylar olmuş. Annemden evvel bir kadınla bir adamı ısırmış. Uyarıcı bir yazı olmasını istiyoruz. Artık denize gitmeyeceğiz, fecî.” diye konuştu.

“İnsan kaygıyla irkildiği vakit kaçıyor”

İHA’nın haberine nazaran; Akdeniz Üniversitesi Su Eserleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Mehmet Gökoğlu, carettacarettaların bol olduğu Lara, Belek ve Side kıyılarında vakit zaman ısırma olaylarının yaşandığını bildirdi.

Denizdeki canlının gerektiğinde karaya çıkma muhtaçlığı duyduğunu lisana getiren Gökoğlu, “Ancak her yer insan, canlının çıkabileceği yer yok. Benim hayat alanından çıkın der üzere. Isırmaların genelde öğlene yanlışsız yaşandığını biliyoruz. Sığ sularda ısırma olayı yaşanıyor.

Oysa kaplumbağa Çıralı’da da var, orada bu durum yok. Bizim Lara’da su sığdır. Parlayan bir denizanası üzere düşünüp bir ısırma yapıyor. Ezme biçiminde bunu yapıyor.

İnsan kaygıyla irkildiği vakit canlı da kaçıyor. Bir de bu periyot yavrularının çıkış vakti, tahminen de iç güdüsel olarak kıyıda ebeveyn müdafaa durumu var. Bu maksatla da olabilir.” ifadelerine yer verdi