Afrika’dan memleketler arası medyaya maymun çiçeği virüsü yansısı

Yabancı Basın Birliği, Afrika (FPAA) tarafından yapılan açıklamada, maymun çiçeği virüsü hastalığı haberlerinde Afrikalılara ilişkin fotoğrafların kullanılmaması için milletlerarası medyaya davet yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, maymun çiçeği hastalığı haberlerinin daima olarak Afrikalılara yönelik fotoğraflarla verilmesinin kınandığı belirtildi.

Medyanın ırkçılığa karşı çıkması gerektiği vurgulanan açıklamada, Avrupa ve Kuzey Amerika medyasının siyahi ve Afrikalılara karşı ayrımcı bir yayın siyaseti izlediği savunuldu.

Açıklamada, “Eğer Avrupa ve Amerika’daki maymun çiçeği virüsü salgınından bahsediyorsanız Avrupa ve Amerika’daki hastanelerden fotoğraflar kullanmalısınız” denildi.

Afrikalı medya kuruluşları,  maymun çiçeği hastalığı haberlerinin daima olarak Afrikalılara yönelik fotoğraflarla verilmesini kınadı.

Afrika dışındaki medya kuruluşlarında çalışan editörlere davet yapılan açıklamada, salgın hastalık ve rastgele gibisi olumsuz durumlarda Afrikalılara ilişkin fotoğrafların kullanılmaması talep edildi.

MAYMUN ÇİÇEĞİ VİRÜSÜ

Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ), şimdiye kadar 80 maymun çiçeği hadisesini doğrularken 50 hadise şimdi araştırılıyor.

Endemik bir virüsün neden olduğu ender hastalıklardan biri olarak bilinen maymun çiçeği, Kongo ve Batı Afrika çeşidi olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Virüsün Kongo çeşidinin yüzde 10’a kadar vefat riski bulunurken Batı Afrika cinsinin her 2 hadiseden birinde yüzde 1 vefat oranına sahip olduğu biliniyor.

Çoklukla hayvandan beşere ve nadiren beşerden beşere yakın temasla bulaşan virüs, bedende yüksek ateş ve kaşıntılı kabarcıklara yol açabiliyor.