ABD’den flaş Finlandiya ve İsveç adımı! Tepe sonrası Biden duyurdu

ABD Lideri Joe Biden, Beyaz Saray’daki görüşme sonrası İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile ortak basın toplantısı düzenledi.

ABD Lideri Biden, ABD’nin Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliğini güçlü halde desteklediğini söz etti. İsveç Başbakanı ve Finlandiya Cumhurbaşkanı’ndan da NATO üyeliğiyle ilgili açıklama geldi.

BİDEN TALİMAT VERDİĞİNİ AÇIKLADI

ABD Lideri Joe Biden, Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üyeliği için Kongre’ye talimat verdiğini söz ederek, “Kongre’de her iki ülkenin de NATO üyeliği için onay sürecini başlatıyorum” dedi.

Biden ayrıyeten, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’nun tüm kaidelerini karşıladığını belirtti.

İSVEÇ BAŞBAKANI: RUSYA SAVAŞI HER ŞEYİ DEĞİŞTİRDİ

İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, 200 yıllık bir askeri tarafsızlığın akabinde İsveç’in yeni bir yol seçtiğini belirterek, “Rusya’nın Ukrayna’ya gerçekleştirdiği taarruz bizim için her şeyi değiştiren bir andı” sözlerini kullandı.

Andersson “Her türlü sorunun tahlili için Türkiye dahil tüm NATO üyesi ülkelerle farklı seviyelerde diyalog halindeyiz.” dedi.

FİNLANDİYA CUMHURBAŞKANI: TÜRKİYE’NİN GÜVENLİĞİNE BAĞLI OLACAĞIZ

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ise “Finlandiya her vakit Türkiye ile güzel ikili bağlantılara sahip olmuştur” sözlerini kullanarak, “NATO müttefiki olarak Türkiye’nin güvenliğine bağlı olacağız. Terörizmi çok ciddiye alıyoruz. Terörü her halde lanetliyoruz. Türkiye’nin tüm telaşlarını açık ve yapan halde görüşmeye hazırız” dedi.

Detaylar geliyor