53 gündür isimli tıptan sonuç gelmiyor: Ceset kayıp polise mi ilişkin?

İZMİR – Tokat Almus İlçe Emniyet Amirliği’nde misyon yapan 39 yaşındaki polis memuru Musa Tüzün, 22 Ekim 2021 günü yıllık müsaadeye ayrıldı. O günden sonra Tüzün’den bir daha haber alınamadı. Tüzün’ün ailesi 28 Ekim 2021 günü kayıp müracaatında bulundu. Ailenin ve yetkililerin teşebbüsleri sonucu Tüzün için arama çalışmalarına başlandı. AFAD, Jandarma ve emniyet sahayı kilometrelerce taradığını ve Tüzün’e ilişkin bir iz bulamadığını açıkladı.

53 GÜN OLDU İSİMLİ TIP RAPORU ÇIKMADI

Aradan geçen yaklaşık sekiz ayın akabinde ise Tokat’ta Almus TOKİ konutlarının yakınlarındaki ormanlık alanda tesadüfen bir ceset fark edildi. Durum polise ihbar edildi. Olay yeri inceleme takımları, jandarma ve savcı bölgeye gitti. Kırsalda yapılan aramalarda Tüzün’e ilişkin olduğu belirlenen bir silah ve çanta da bulundu. Tüzün ailesi çağırıldı ve ceset incelenmek üzere Almus Devlet Hastanesi’ne götürüldü. “Ne vakit belirli olur?” diye soran aileye savcı, “15-20 gün içerisinde sonuç çıkar” dedi. Fakat bugün 53’üncü gün olmasına karşın incelemelerden şimdi bir sonuç çıkmadı.

‘SÜLEYMAN SOYLU BENİM ÇOCUĞUMU BULMAK İSTESE BULURDU’

Tüzün’ün babası Yusuf Tüzün, 53 gündür isimli tıptan sonuç çıkmamasına reaksiyon gösterdi. Tüzün, “Çocuğu müsaadeye çıkardılar daha da haber alınamadı. Süleyman Soylu bulmak istese benim çocuğumu 24 saat içerisinde bulurdu. Benim çocuğum AK Partili olsa 24 saat içerisinde bulunurdu. Didik didik edilir tekrar bulunurdu. 7 buçuk ay sonra cesedi bulundu. İki ay oldu isimli tıptan haber alamıyoruz. Bu ne biçim düzen! Savcı beyefendiyle görüştük 15-20 günde çıkar demişti. Bugün 53 gün oldu haber alamıyoruz” dedi.

EMNİYET: BİZDE BİR HABER YOK SİZDE VAR MI?

Tokat Emniyeti’ni de aradığını lisana getiren Tüzün, son görüşmesinde yetkililere “Oğlumdan bir haber var mı?” diye sorduğunu, emniyet yetkilisinin ise “Bizde bir haber yok sizde var mı?” formunda karşılık verdiğini lisana getirdi. Verilen karşılığa reaksiyon gösteren Tüzün, “Dalga geçer üzere karşılık veriyorlar. 6-7 kilometre aradık, taradık diyorlar. Bin 700 metrede yatan çocuğumu bulamadılar. Çocuğun cenazesini senin benim üzere insan buluyor. Mermi kovanı da yok. Mermi kovanı yenilenecek, yutulacak bir şey değil. Nereye gitmiş olabilir ki? Silah sesinin ne kadar uzağa gittiğini anlamak için bölgede bir silah atmayı önerdim. Komiserler de jandarma da savcı da kabul etmedi. Düğünlerde atılan silah bile bir oldukça uzaktan duyuluyor. Bin 700 metre öteden duyulmamasına imkan yok” diye konuştu.

‘PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ’

Adli tıptan sonucunun bir an evvel çıkmasını istediklerini lisana getiren Tüzün, olayın intihar mı yoksa cinayet mi olduğunun araştırılması için her türlü türel teşebbüste bulunacaklarını vurguladı. Tüzün, “MİT mi aldı, İstihbarat mı aldı yoksa intihar mı etti her ne olmuşsa sonuç bekliyoruz. Evladım intihar mı etti yoksa öldürüldü mü bilmek istiyoruz. Bu işin peşini bırakmayacağım. Araştırılması için her türlü türel teşebbüste bulunacağız” tabirlerini kullandı.